in Finansowanie

Leasing Mieszkań

Dziś kolejny artykuł na temat alternatywnego finasowania nieruchomości.  Kreatywne metody finansowania nieruchomości – część 2 – leasing mieszkań.  Leasing nieruchomości jest produktem szeroko dostępnym dla firm, które inwestują w nieruchomości komercyjne. Ustawa o leasingu konsumenckim weszła w życie w  lipcu 2011 roku, dlatego nie ma większych przeszkód, by leasing nieruchomości oferować także osobom fizycznym. Niestety ofert leasingu mieszkań skierowanych do indywidualnych inwestorów jest nadal na polskim rynku niewiele.

W Stanach Zjednoczonych leasing nieruchomości jest jednym z bardziej popularnych sposobów finansowania, chętnie wykorzystywanym przez prywatnych inwestorów. W Polsce nie jest niestety zbyt rozpowszechniony. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, iż  duże instytucje finansowe wolą się koncentrować na dużych transakcjach. Nie znaczy jednak, że ofert leasingu mieszkań nie ma w  ogóle na naszym rynku. Otóż są. Najczęściej jednak są to oferty, które dotyczą konkretnej inwestycji, konkretnego dewelopera. W konsorcjum z deweloperem występuje pośrednik finansowy, który finansuje transakcję.  Jak to wygląda? Pozwolę sobie przytoczyć jedną z ofert leasingu nieruchomości konsumpcyjnej:

(…) Mogą z niego korzystać osoby, które nie mają zdolności kredytowej (…) Jak w praktyce wygląda leasing mieszkań od ‘tutaj nazwa dewelopera’? Otóż firma leasingowa – nasz konsorcjant – kupuje określoną nieruchomość, która jest potrzebna naszemu klientowi. Następnie oddaje takową nieruchomość w użytek wspomnianemu klientowi naszej firmy. Lokator takowego mieszkania płaci czynsz, który zaliczany jest na pokrycie ceny nieruchomości. Umowa leasingu jest umową na czas określony. Po jej upływie użytkownik danej nieruchomości mieszkalnej ma prawo do jej wykupu na własność, do tego uprawniają go odpowiednie zapisy w Księdze Wieczystej oraz, notarialna umowa zakupu oraz umowa z  leasingodawcą. W taki właśnie sposób nasz klient może nabyć dom lub mieszkanie bez zaciągania kosztownego kredytu hipotecznego. (…)

Warunki cytowanej oferty to 20% wkładu własnego, maksymalny czas finansowania to 25 lat, kwota finansowanie nie może przekraczać jednego miliona.

Zalety i wady leasingu mieszkań

Największą zaletą jest to, że z leasingu możesz skorzystać nawet wówczas jeśli w danym momencie nie posiadasz zdolności kredytowej.

Nie oszukujmy się. Takie sytuacje zdarzają się inwestorom, którzy aktywnie inwestują. Jeśli trafisz na dobrą ofertę warto choćby rozważyć opcję leasingu. Trzeba jednak mieć pełną świadomość ryzyka, jakie się z tym wiąże.

Największą wadą jest mała dostępność oferty leasingowej na polskim rynku. Na rynku nieruchomości USA jest to dość popularna forma finansowania. Być może tak będzie kiedyś i u nas. Na razie ofert leasingu jest jak na lekarstwo, zaś firmy oferujące leasing często ograniczają ofertę do jednej  inwestycji zaprzyjaźnionego dewelopera.

Leasing jest droższy od standardowego finansowania, ale to cecha większości rozwiązań alternatywnych.

Korzystanie z leasingu jest obarczone ryzykiem. Ryzyko jest przede wszystkim związane z faktem, iż do czasu pełnej spłaty to finansujący jest formalnym właścicielem nieruchomości. Jeśli zatem firma finansująca nieruchomość upadnie to jej majątek przejmie Syndyk. Istnieje wówczas ryzyko utraty nieruchomości.

Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem mieszkania, poszukaj takiej firmy, która działa na rynku jak najdłużej, której zarząd cieszy się dobrą opinią i regularnie publikuje sprawozdania finansowe. Firmy, która ma duży kapitał zakładowy i dobre widoki na przyszłość.

Więcej na temat leasingu mieszkań oraz tego jak zarabiać na mieszkaniach finansowanych leasingiem znajdziesz w mojej nowej książce pt. Jak Kupować Nieruchomości Pod Wynajem. Poradnik dla Początkujących Inwestorów.

Powiązane artykuły : Kreatywne Metody Finansowania Nieruchomości | 6 Zasad Kreatywnego Finansowania Nieruchomości

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment