in Finansowanie

Jak Skutecznie Pozyskiwać Kapitał

W moich publikacjach sporo miejsca poświęcam kreatywnym metodom finansowania nieruchomości. W Polsce zdecydowanie jest to nisza, choć intuicja podpowiada mi, iż w najbliższym czasie coraz więcej osób będzie się nią interesować. Dzisiejszy wpis dedykuję nie tylko inwestorom z rynku nieruchomości, ale także każdemu, kto chce się nauczyć  efektywnie pozyskiwać pieniądze. Przedstawiam 5 prostych zasad, jak skutecznie pozyskiwać kapitał.

Minimalny poziom LTV przy udzielaniu kredytów hipotecznych w tym roku wynosi 85%, co oznacza, że bank może sfinansować jedynie 85 % wartości nieruchomości, pozostałe 15% musi sfinansować nabywca, w postaci tzw. wkładu własnego. Wprowadzenie podatku bankowego ma już pierwsze negatywne skutki w postaci podniesienia kosztów kredytów oraz innych usług bankowych.  Coraz głośniej mówi się także o możliwym kolejnym kryzysie na rynku finansowym w USA, który miałby mieć o wiele gorsze skutki od tego z roku 2008. W tych okolicznościach przypuszczenie, że coraz więcej osób będzie się interesować kreatywnymi metodami pozyskiwania kapitału, wydaje się być zasadne.

Poniższe zasady są uniwersalne i możesz je odnieść  zarówno do sytuacji z pozyskiwaniem środków na sfinansowanie inwestycji, jak i do innych sytuacji, w których starasz się coś dla siebie uzyskać, lub kiedy o coś prosisz. Niektóre z tych zasad (bądź też wszystkie) wydadzą ci się może oczywiste, ale uwierz mi, że nie są one tak oczywiste dla każdego. Tak się składa, że  często dostaję maile od osób poszukujących inwestorów do zakupu nieruchomości. Niektóre z tych prezentacji naprawdę pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego, jeśli kiedykolwiek będziesz szukać inwestora to upewnij się wpierw, iż działasz zgodnie z poniższymi zasadami.

5 Zasad Jak Skutecznie Pozyskiwać Kapitał
  1. Bądź konkretny

To oznacza, że musisz zarówno sobie jak twoim potencjalnym inwestorom dokładnie opisać czego potrzebujesz. Nie wystarczy powiedzieć: potrzebuję nieco pieniędzy na nową inwestycję. Musisz dokładnie określić jakiej kwoty potrzebujesz, na jaki okres czasu, jak pieniądze zostaną wykorzystane, dlaczego twoim zdaniem inwestycja będzie  udana. Żaden inwestor nie zainwestuje z tobą pieniędzy, jeśli nie będzie pewien, że masz konkretny plan na osiągniecie twojego celu.

750x100

   2.  Proś kogoś, kto może ci pomóc

Nie wystarczy, że Twoja prośba będzie konkretna. Musi ona jeszcze być skierowana do kogoś, kto może ci pomóc. Przede wszystkim będzie to ktoś, kto dysponuje  kapitałem. Ale nie tylko! Jeśli szukasz kapitału na sfinansowanie inwestycji w nieruchomość, to dlaczego nie zaczniesz poszukiwań od samego właściciela nieruchomości? Dlaczego miałbyś  z góry zakładać, że potrzebuje on całej gotówki ze sprzedaży od razu, albo też, że nie będzie chciał dodatkowo zarobić na kredytowaniu nieruchomości? W mojej książce ’Jak Kupować Nieruchomości Pod Wynajem'  nie tylko szczegółowo opisuję technikę, którą nazywam 'kredyt od sprzedającego', ale także podaję instrukcje, jak bezpiecznie przeprowadzić taką transakcję.

   3.  Pokaż korzyści z inwestycji

Jeśli prosisz kogoś o pieniądze na sfinansowanie twojej inwestycji to najważniejszą rzeczą o jakiej musisz pamiętać jest wskazanie korzyści, jakie potencjalny inwestor będzie miał z zainwestowanego kapitału. I teraz znowu, w zależności od tego  z jakiej techniki korzystasz przy finansowaniu, to korzyści dla inwestora mogą być różnorakie. Oprocentowanie kredytu, współwłasność nieruchomości, udział w zyskach z najmu, udział w zyskach ze sprzedaży nieruchomości. Szczegółowo zasady współpracy z inwestorami opisuję w mojej książce ’Jak Kupować Nieruchomości Pod Wynajem' 

4.  Działaj z pasją i przekonaniem

Jak mówi Tony Robbins: Najpewniejszym sposobem na poniesienie porażki jest wahanie.  Jeśli ty sam nie masz przekonania, co do twojego projektu, to pomyśl tylko jakie odczucia  wzbudzisz u potencjalnych inwestorów. Chodzi o to, że aby odnieść pożądany skutek musisz być absolutnie pewny tego, czego chcesz.  Działaj z pasją, tylko wówczas wzbudzisz zaufanie i sympatię twoich inwestorów.

5.   Działaj aż do skutku

Nie mam tutaj na myśli aby zwracać z prośbą cały czas do tej samej osoby, ani żeby prezentować inwestycję cały czas w ten sam sposób. Nie. Chodzi o to, aby nie zrażać się odmowami. Aby na bieżąco modyfikować swoją prezentację, na bieżąco zmieniać 'elwator speach'. Rób to tak długo,  aż w końcu dostaniesz to czego potrzebujesz. Jeśli przyjrzysz się uważnie biografiom ludzi sukcesu to zauważysz, że oni tak właśnie postępują. Nie ustają w działaniach, nie ustają w prośbach, w próbach. Na bieżąco modyfikują swoje techniki i szukają dalej.  Oni dobrze wiedzą, że gdzieś tam jest ktoś, kto w końcu da im to czego potrzebują!

Przeczytaj także : 6 Zasad Kreatywnego Finansowania Nieruchomości

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Inspirację do stworzenia listy 5 zasad zaczerpnęłam z lektury książki Tonego Robbinsa pt. Nasza Moc Bez Granic.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. Jeśli chodzi o inwestycje na rynku nieruchomości to chyba jednak bardzo konkurencyjna branża – bez sporego zaplecza finansowego czy naprawdę dobrych kontaktów ciężko wypracować jakąś konkretną pozycję. Oczywiści nie jest to niemożliwe.

    • Dziękuję za komentarz. Ma Pan zapewne na myśli inwestycje komercyjne. Natomiast ja kieruję moje treści głównie do drobnych, prywatnych inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem lub na szybką odsprzedaż. Pozdrawiam

      • Dokładnie tak, na rynku jest naprawdę dużo takich osób. Wbrew pozorom nie są to pojedyncze osoby z dużą gotówką ale często rodziny z dziećmi albo osoby kupujące mieszkania dzieciom jako zabezpieczenie. Plusem nieruchomości jest to że w razie niesprzyjającej sytuacji na rynku przynajmniej masz gdzie mieszkać.