in Inwestowanie w Nieruchomości

Zespół Doradców Inwestora

Jako inwestor w branży nieruchomości musisz naprawdę dużo wiedzieć i występować w wielu rolach. Jednak rzadko kto potrafi być jednocześnie prawnikiem, agentem ds. nieruchomości, księgową i fachowcem od remontów w jednym. Dlatego właśnie potrzebujesz zespołu. Zespołu doradców, który będzie cię wspierał na różnych etapach twojej inwestycji. W dzisiejszym artykule piszę o tym kogo potrzebujesz w swoim zespole i jak skutecznie współpracować ze swoimi doradcami.

Kogo potrzebujesz w swoim zespole doradców?

Na różnych etapach twojej inwestycji potrzebować będziesz różnej wiedzy specjalistycznej. Najważniejsze osoby, które powinny się znaleźć w twoim zespole to:

  • Mentor
  • Agent ds. Nieruchomości
  • Księgowy
  • Prawnik & Doradca Podatkowy
  • Notariusz
  • Rzeczoznawca
  • Podwykonawca budowlany

Mentor

Jeśli chcesz coś osiągnąć to najlepszą metodą będzie, jeśli znajdziesz kogoś kto już osiągnął to do czego ty dążysz i będziesz go naśladował. Najlepiej jeśli taka osoba zgodziłaby się zostać twoim mentorem. Mentor jest  doświadczonym inwestorem oraz przyjacielem, który doradzi ci przy twoich inwestycjach. Szczegółowo o tym jaka jest jego rola oraz jak znaleźć mentora pisałam w poprzednim artykule.

Agent ds. Nieruchomości

Jeśli szanujesz swój czas zapewne będziesz chciał skorzystać z usług agenta od nieruchomości. W przypadku agentów nieruchomości doskonale się sprawdza zasada 20/80. To oznacza, że 20 % agentów generuje 80% wszystkich transakcji. Dobry agent  to prawdziwy skarb. Znalezienie takiej osoby wcale nie jest łatwe i zasługuje na osobny artykuł.

Księgowy

Rozliczanie faktur i dokumentów księgowych potrafi być prawdziwym utrapieniem. Nie ma sensu tracić na to czasu, który możesz wykorzystać na poszukiwanie okazji. Moja rada zatrudnij do tego profesjonalistę.  Najlepiej wybrać kogoś, kto miał już do czynienia z innymi inwestorami. Nawet jeśli miałbyś zapłacić trochę więcej to lepiej mieć kogoś doświadczonego niż księgowego, który będzie się uczył inwestowania razem z tobą.

750x100

Prawnik & Doradca Podatkowy

Każda transakcja, którą zawierasz, a już na pewno każda nietypowa transakcja,  powinna zostać wcześniej skonsultowana z doradcą podatkowym i z prawnikiem. A  także powinna zostać zabezpieczona w formie pisemnej umowy. Zarówno dobry doradca podatkowy jak i prawnik mogą pomóc ci zaoszczędzić sporo pieniędzy a niejednokrotnie także sporo potencjalnych kłopotów. Korzystaj ze specjalistów, których polecają inni inwestorzy, albo takich, o których wiesz, że specjalizują się w nieruchomościach.

Notariusz

Obecności notariusza w twoim zespole doradców nie muszę chyba specjalnie tłumaczyć. Współpracując na stałe z jednym notariuszem możesz wymagać dwóch rzeczy: niższej taksy notarialnej oraz elastycznych terminów. Każdy notariusz to także przedsiębiorca, dlatego zawsze negocjuj warunki współpracy.

Rzeczoznawca

Operat szacunkowy to doskonałe narzędzie przy negocjacjach ceny, a jego  koszt operatu nie powinien być dla ciebie dużym obciążeniem. Jeśli dasz rzeczoznawcy zarobić  raz i drugi to z czasem będzie  z  tobą współpracował także na telefon, doradzając ci przed zakupem, nawet bez oglądania  mieszkania.

Podwykonawca budowlany

Znam inwestorów, których wspomnienia związane z  remontem to prawdziwy horror. I to w odcinkach. Nie muszę chyba szczególnie tłumaczyć dlaczego rzetelny fachowiec od remontów w twoim zespole doradców to prawdziwy skarb. O tym jak współpracować z podwykonawcą budowlanym napiszę w jednym z kolejnych artykułów. Szczegółowe strategie opisuję także w mojej książce Jak Kupować Nieruchomości Pod Wynajem

Jak współpracować ze swoim  zespołem doradców?

Kiedy piszę, że potrzebujesz zespołu nie oznacza to oczywiście, że masz się od razu ogłaszać  w lokalnym serwisie z  ogłoszeniami o  pracę. Nie. Ponieważ doradcy, to  przeważnie ludzie wolnych zawodów. Twoi doradcy będą z tobą współpracować jeśli  będą wiedzieli, że zawsze kiedy ty zarobisz to i oni zarobią.

Inwestor nie zatrudnia swoich doradców na umowę o pracę. Inwestor daje swoim doradcom dobrze zarobić!

We współpracy z doradcami najlepsze jest to, że jeśli dana osoba się nie sprawdza, to możesz od razu wyłączyć ją ze swojego zespołu. I nie potrzebujesz do tego żadnego oficjalnego dokumentu. Po prostu przestajesz jej zlecać kolejne prace.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment