in Artykuły Gościnne, Najem Krótkoterminowy

Wynajem Krótkoterminowy – 5 Rzeczy, Których Musisz Unikać

Wynajem krótkoterminowy to interesujące rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą zarabiać na nieruchomościach jak i tych, którzy poszukują alternatywy dla kosztownych pokoi hotelowych. Nikogo zatem nie powinna dziwić rosnąca popularność wynajmu krótkoterminowego, ogromna dynamika rozwoju rynku m. in. w Polsce oraz popularność takich portali jak chociażby Booking, Airbnb czy Wimdu. Jak zarabiać na wynajmie mieszkania na dni? Jakich błędów unikać?

Nie popełnij tych błędów

Wynajem krótkoterminowy od standardowego różni się nieznacznie, jednak rodzi szereg dodatkowych obowiązków dla właściciela nieruchomości. Mowa tu, między innymi, o aktywnym zarządzaniu posiadaną nieruchomością, jej promocją, bieżącą obsługą i koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Wysiłek taki może być jednak bardzo opłacalny. Stopa zwrotu z inwestycji jest znacznie wyższa aniżeli w przypadku wynajmu długoterminowego, ale odpowiednio wyższe jest również ryzyko. Nie bez znaczenia jest również to, iż o ile w przypadku wynajmu długoterminowego można mówić o dochodzie pasywnym, o tyle w przypadku najmu krótkoterminowego już niekoniecznie. By jednak inwestycja okazała się sukcesem, trzeba unikać podstawowych błędów. Jakich konkretnie? Przede wszystkim 5 przedstawionych poniżej:

1. Problemy z Urzędem Skarbowym

Tego, czego pewnością chciałby uniknąć każdy podatnik to kontrola skarbowa, która ujawniłaby pewne nieprawidłowości. Warto zatem zapoznać się z obowiązującymi przepisami dot. wynajmu nieruchomości oraz kilkoma interpretacjami urzędów skarbowych poświęconych wynajmowi krótkoterminowemu. Najem krótkoterminowy bardzo często traktowany jest jako zaplanowana i systematyczna działalność, a co za tym idzie, jej prowadzenie wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej. By uniknąć niepotrzebnych problemów, stresu i nerwów, rozsądnie będzie udać się do miejscowego urzędu skarbowego i poprosić o indywidualną interpretację.

2. Niewłaściwy wybór nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest niewątpliwie lokalizacja. W przypadku najmu krótkoterminowego znaczenie lokalizacji jest nawet jeszcze bardziej istotne. Dlaczego? Z najmu krótkoterminowego korzystają głównie turyści, a więc grupa klientów, którym szczególnie zależy na możliwie najbardziej centralnych lokalizacjach, atrakcyjnych widokach z okien i doskonałej komunikacji ze wszystkimi częściami miasta. Oczywiście mowa wyłącznie o kilku największych polskich miastach oraz nadmorskich i górskich kurortach. To właśnie tam szanse na powodzenie inwestycji są największe, a możliwe do wypracowania stopy zwrotu najwyższe.

3. Nieodpowiednie wyposażenie mieszkania

Wynajem krótkoterminowy stanowi dla wielu alternatywę dla hoteli i pensjonatów, stąd też przeznaczone pod wynajem mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane. Mowa nie tylko o kompletnym umeblowaniu, ale również o wielu innych udogodnieniach, które oferują chociażby pokoje hotelowe – kompletnym sprzęcie AGD i RTV, żelazku, desce do prasowania, zastawie stołowej i kompleksowym wyposażeniu kuchni. Najemca powinien poczuć się w nim jak w domu i móc bez najmniejszych problemów nie tylko komfortowo się przespać, ale również zrelaksować przed telewizorem, posłuchać ulubionej muzyki, przygotować sobie posiłek, napić się dobrej kawy z ekspresu czy zrobić pranie. Tak kompleksowe wyposażenie mieszkania jest rzadkością w przypadku najmu długoterminowego, dlatego decydują się na wynajmowanie mieszkania na dni, trzeba o tym pamiętać.

4. Niedostateczna promocja nieruchomości

Kolejnym, często popełnianym błędem, jest niewystarczająca promocja nieruchomości. Znalezienie potencjalnego zainteresowanego wynajmem to niewątpliwie sukces, jednak niezwykle krótkotrwały. By nieruchomość możliwie najrzadziej była niewynajęta, należy podjąć szereg działań promocyjnych. Jakich? Zacząć warto od profesjonalnej sesji fotograficznej oraz przygotowanie atrakcyjnego opisu nieruchomości w języku polskim i angielskim. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie strony internetowej nieruchomości i promowanie jej przy pomocy wszelkich dostępnych sposobów. Miejscami w sieci, w których obowiązkowo należy zamieścić swoją ofertę, powinny być: katalogi lokalnych miejsc noclegowych, portale turystyczne, serwisy ogłoszeniowe, a także specjalistyczne serwisy pośredniczące w wynajmie krótkoterminowym: Booking, Airbnb, Wimdu czy ShortStayPoland.

5. Niewłaściwa organizacji

Z uwagi na fakt, iż wynajem krótkoterminowy istotnie różni się od wynajmu długoterminowego, należy zadbać o właściwe przygotowanie i organizację. Z fachowcem warto omówić przede wszystkim treść umowy najmu, gdyż będzie on zawierana przynajmniej kilka razy w miesiącu. Odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów jest tym samym koniecznością. Dobrym pomysłem będzie ponadto przygotowanie regulaminu korzystania z nieruchomości, krótkich instrukcji obsługi dostępnych w mieszkaniu sprzętów itd. Strategię taką wykorzystują hotele i pensjonaty. Skoro sprawdza się w ich przypadku, warto pomyśleć o jej wykorzystaniu również w swojej nieruchomości przeznaczonej pod krótkoterminowy wynajem.

Autorem wpisu gościnnego Jakub Górecki – redaktor bloga o finansach MySaver, na którym dzieli się swoją wiedzą z zakresu finansów osobistych i zarządzania budżetem domowym.

Skomentuj artykuł

Comment