in Inwestowanie w Nieruchomości

Wolność Finansowa

Jak mawia Warren Buffet do finansowego nieba prowadzi wiele dróg. Jaka będzie Twoja droga? Ludzie często pytają mnie o to, czym właściwie jest wolność finansowa? Czy tu chodzi o to, żeby zostać bardzo bogatym? Czy chodzi o to, żeby już nigdy nie pracować? Czy to jest w ogóle osiągalne dla przeciętnego człowieka? Moja odpowiedź zawsze brzmi tak samo: To zależy tylko od ciebie! Dziś o tym czym jest dla mnie wolność finansowa oraz o tym dlaczego zaczęłam inwestować w nieruchomości.

Dziś w skrzynce na listy znalazłam list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją na temat zgromadzonych na moim koncie środków oraz prognozą mojej przyszłej emerytury. Z pisma wynika, że o ile nic się nie zmieni w wysokości moich składek to już w wieku 67 lat (!) będę mogła przejść na emeryturę i ‚cieszyć się’ miesięcznymi dochodami w wysokości 2187 zł brutto czyli jakieś 1771 zł na rękę. Naprawdę można się załamać! chociaż załamywanie się nie leży w mojej naturze. Być może ZUS ma dla mnie jakiś plan emerytalny, ja jednak nie wiąże szczególnych planów z emeryturą z ZUS. Po pierwsze nie mam zamiaru pracować do 67 roku. Po drugie nie wyobrażam sobie siebie w tym wieku jak próbuje przeżyć za tak abstrakcyjną kwotę jak 1771 zł. Co zatem zamierzam zrobić ? Zamierzam przejść na emeryturę o wiele wcześniej, chociaż osobiście wolę nie używać słowa emerytura. Zamierzam nie musieć pracować już za kilka lat. Dokładnie 17 października 2017 r. Fakt, że nie będę musiała pracować, nie będzie zapewne oznaczał, że nie będę chciała dalej tego robić. Decyzję pozostawię jednak przyszłej sobie. Najistotniejszą jednak kwestią jest możliwość wyboru.

Jak być może się domyślasz 17 kwietnia 2017 to data kiedy zaplanowałam osiągnąć moją wolność finansową.

Wolność finansową osiągasz wówczas kiedy suma twoich pasywnych dochodów przewyższy sumę twoich kosztów.

Czy wiesz, że większość ludzi pracuje dla pieniędzy?

Większość ludzi wstaje codziennie rano, je śniadanie, jedzie do pracy, stoi w korkach, wykonuje służbowe obowiązki, znowu  stoi w korkach, wraca do domu. Następnego dnia robią dokładnie to samo i następnego i tak w kółko, jak w wyścigu szczurów. Pracują po  40 godzin w tygodniu. W zamian za to dostają zapłatę. Wynagrodzeniem za ich czas są pieniądze. Można zatem powiedzieć, że wymieniają swój najcenniejszy zasób na pieniądze.

Dlaczego czas jest naszym najcenniejszym zasobem?

Ponieważ jest ograniczony! Jeśli o tym pomyślisz to doba ma tylko 24 godziny, tydzień siedem dni, zaś rok 365 dni. To wszystko. Nie ma więcej. Jak mówi przysłowie nie da się oszukać czasu. Nie da się na przykład pożyczyć trochę więcej czasu, nie da się kupić kilka dni więcej. Tymczasem my wymieniamy najlepsze lata naszego życia pracując za pieniądze. Wierzymy, że kiedyś – pewnie wtedy, kiedy już będziemy na emeryturze – spełnimy wszystkie nasze wielkie plany i odłożone na potem marzenia. Czy tak się stanie? Nie ! Za 1771 zł będziemy się ograniczać do wynajdowania sposobów na przeżycie, nie  na spełnienie marzeń!

A co z marzeniami i planami ? Szanse, że zrealizujemy marzenia, których realizację ciągle odkładamy na potem są takie same jak to, że wygramy w kumulacji Lotto. Nie jest to niemożliwe ale bardzo, bardzo mało realne. Swoją drogą czy wiesz, że wygrana w Lotto jest jedyną strategią na osiągnięcie bogactwa przez bardzo dużą grupę ludzi? Co jeszcze ciekawsze to fakt, iż 95 % ludzi, którzy wygrywają w Lotto duże pieniądze, mniej więcej po 3 latach wraca do stanu finansowego sprzed wygranej, albo do jeszcze gorszego. Ludzie, którzy nie mają nawyku zarządzania i inwestowania pieniędzy nie potrafią zbyt długo pieniędzy utrzymać.

Wracając do odkładanych marzeń i niezrealizowanych planów. Czemu czekać? Czemu nie zacząć od razu? No może nie wszystko do się spełnić tak od razu, ale z dobrym planem wystarczy ci 3 do 5 lat.

Wolność finansowa pojawia się wtedy kiedy twoje pasywne dochody są wyższe niż twoje koszty. Co to są dochody pasywne? To dochody jakie osiągasz nie angażując bezpośrednio swojego czasu. Doskonałym źródłem pasywnych dochodów jest czynsz najmu wynajmowanego mieszkania. Ale to nie jedyny sposób aby generować dochody pasywne.

Cytowany przeze mnie na początku Warren Buffet swój majątek zarobił na giełdzie. Osobiście znam kilka osób, które spędzając średnio godzinę do dwóch dziennie inwestując na giełdzie zarabiają od kilku do kilkunastu tysięcy miesięcznie. Czy myślisz, że z odpowiednim przygotowaniem byłbyś w stanie to zrobić? 

Inwestując w akcje firm zyskujesz ponadto prawo do dywidendy, czyli udziału w zyskach.

Czy marzyłeś kiedykolwiek o napisaniu książki? A kto nie marzył? Napisanie książki to ciężka praca, ale to praca którą wykonujesz raz. Co jest w tym piękne? To, że zarabiasz za każdym razem, gdy ktoś kupi twoją książkę. Dobre czy dobre? Jako autorka całkiem nieźle sprzedającej się książki,  bardzo polecam tą formę pasywnego zarabiania. 

Marketing sieciowy, którym zajmuje się tak wielu wspaniałych ludzi. Jeśli na początku naprawdę się zaangażujesz w zbudowanie swojej sieci, to po pewnym czasie zostajesz rentierem, czyli utrzymuje cię twoja sieć.

Sposobów na generowanie źródeł pasywnych jest wiele. Na tyle wiele i są one tak ciekawe, że poświęcę na ich omówienie osobny artykuł. Tymczasem jednak mam nadzieję, że zaraziłam cię już absolutnie fantastyczną ideą wolności finansowej.

Jeśli zadecydowałeś, że chcesz być wolny proponuję zacząć od odpowiedzi na kilka pytań:

Jaki jest poziom twoich miesięcznych wydatków? Czy twój obecny standard życia Ci odpowiada? Czy naprawdę nie chcesz już więcej pracować? Czy może nie wyobrażasz sobie życia bez pracy? A co by się stało gdybyś dziś rzucił pracę? Przez jak długi okres czasu możesz sobie pozwolić aby żyć na takim samym poziomie jak żyjesz obecnie? Tydzień, miesiąc, pół roku, kilka lat? Jakie są twoje powody? Czy jesteś zdeterminowany?  Co jesteś w stanie zrobić aby zrealizować swój cel?

Kiedy znasz już odpowiedź na te pytania możesz przystąpić do określania planu. Wiesz już jaką kwotę miesięcznie musisz wygenerować aby pokryć swoje wydatki. Jeśli twój wymarzony styl życia odbiega od obecnego weź to pod uwagę planując przyszłość. Pamiętaj, że to twoja przyszłość i twoja wolność finansowa. Raczej trudno będzie ci się nią cieszyć jeśli ciągle będziesz musiał zważać na pieniądze i wszystkiego sobie odmawiać. Jeśli masz obrany cel, który jest konkretną kwotą warto określić sobie termin jego realizacji. Na przykład osiągnę kwotę 10 tys. zł pasywnych dochodów za 4 lata licząc od dziś.

Nie mogę ci jeszcze opowiedzieć całej mojej historii, ponieważ jestem w trakcie  drogi do wolności finansowej. Jednak mogę powiedzieć, że im dalej jestem na mojej drodze tym jest mi łatwiej. Ludzie, którzy osiągnęli wolność finansową prawie zawsze mówią, że udało im się zrobić to o wiele szybciej niż początkowo założyli. Przyjmuje się, ze 3 do 5 lat to najbardziej realny termin dla osoby zdeterminowanej. Osoba zdeterminowana to taka, która zrobi absolutnie wszystko co trzeba aby zrealizować swój cel. A ty, czy jesteś zdeterminowany? Jeśli tak, to z pewnością zapiszesz się do mojego newslettera, abym mogła poinformować cię o kolejnym moim artykule, dotyczącym dochodów pasywnych.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment