in Edukacja Inwestora, Inwestowanie w Nieruchomości

Skąd Czerpać Wiedzę Na Temat Inwestowania w Nieruchomości

Tak jak dom potrzebuje solidnych fundamentów, tak  każdy inwestor potrzebuje solidnej edukacji jako filaru dla swojego sukcesu. Doradzając początkującym inwestorom, zawsze im mówię: Zacznijcie od zdobycia pewnej wiedzy. Ta rada dotyczy w zasadzie każdego biznesu, czy każdej dziedziny życia, jednak szczególnie istotna jest tam, gdzie angażuje się kapitał. Dziś podzielę się z Wami moimi przemyśleniami na temat tego jaka jest rola edukacji oraz skąd czerpać wiedzę na temat inwestowania w nieruchomości.

Osobiście uważam, że edukacja to pierwszy i  najważniejszy krok w karierze inwestora. Jeśli chcesz odnieść trwały sukces powinieneś podchodzić do edukacji jako do ciągłego procesu.

Tym co odróżnia ludzi bogatych od biednych jest WIEDZA

Wiedza jest twoim najważniejszym zasobem, jest nawet ważniejsza niż kapitał. Człowiek bogaty, który ma wiedzę o tym jak pracują pieniądze, zawsze będzie potrafił ją wykorzystać. Nawet jeśli popełni błędy i starci wszystko, to wciąż będzie wiedział jak to odzyskać. Czy wiesz, że miliarder Donald Trump w swojej karierze wielokrotnie ogłaszał bankructwo? Pomimo to, za każdym razem znajdował sposób aby się z niego podnieść i  stać się jeszcze bogatszym. Dlaczego? Ponieważ wiedział jak! To dzięki temu Trump, wszystko czego się dotknie zamienia w złoto. O  takich ludziach jak on, mówi się, że mają dotyk Midasa. Donald Trump epatuje pewnością siebie. Płynie ona z wiedzy jaką posiada. On po prostu wie, że cokolwiek by się nie stało, to będzie potrafił odrobić stracone pieniądze i zarobić ich jeszcze więcej. Dlatego też tak chętnie publikuje książki i  angażuje się w projekty edukacyjne. Ten człowiek dobrze wie, jak ważna dla inwestora jest wiedza!

Jak wiecie oprócz publikacji na blogu napisałam także dwie e-książki dotyczące kupowania nieruchomości na licytacjach komorniczych oraz  inwestowania w nieruchomości. Korzystając z okazji, że temat jest związany z  edukacją, podzielę się pewnymi przemyśleniami. Zdarza mi się – na szczęście dość sporadycznie – dostawać e-maile od potencjalnych nabywców, które brzmią mniej więcej tak:

  1. Chcę kupić mieszkanie w drodze licytacji komorniczej. Długo szukałem jakieś sensownej publikacji na ten temat.  Jedyną jaką znalazłem jest Pani książka. Jednak uważam, że jest trochę za droga, dlatego chciałbym  żeby udzieliła mi Pani dużego rabatu. Zdarza się także, że taki mail kończy się stwierdzeniem ps. licytacja już jutro, co być może jest prawdą a może ma tylko skłonić mnie do szybszej reakcji.
  2. Czy Pani książka jest dostępna w wersji papierowej? Bo tylko taką wersją jestem zainteresowany.

Przyznam, że bardzo poważnie przemyślałam strategię cenową moich książek.  W  omawianym przypadku zebranie materiałów i napisanie poradnika dotyczącego licytacji komorniczych  zajęło mi kilka miesięcy. To była naprawdę ciężka praca. Oprócz pisania mam przecież na głowie swoją pracę, obowiązki, dom, inwestycje, blogi. Zbieranie materiałów,  rozmowy  z komornikami, prawnikami, inwestorami. Pisanie głównie wieczorami i w weekendy, stosując dość rygorystyczną metodę minimum 500 słów dziennie. Po to aby stworzyć poradnik, który  krok po kroku poprowadzi cię przez zakup mieszkania na licytacji komorniczej ale także, a może przede wszystkim pomoże ci uniknąć popełnienia  błędów, przez które stracisz czas i pieniądze.

Mam do ciebie pytanie. Ile byłbyś skłonny zaoferować, aby uchronić się przed startą kilkunastu a nawet  kilkudziesięciu tysięcy złotych?

100 zł, 1000 zł, a może jeszcze więcej?

To dlaczego wydatek 39,90 zł za książkę, której lektura pozwoli ci uniknąć tak kosztownych pomyłek to jest  ‚za drogo’? W stosunku do czego to jest za drogo? Do moich nakładów pracy? Z pewnością nie! Do wiedzy, którą dostajesz? Z pewnością nie! Mieszkanie na licytacji to  nie jest mały wydatek. Porównując do tego co możesz zyskać ta cena jest jak kropla w oceanie. Pomyśl o tym.

Odnosząc się do drugiego pytania o wersję papierową mojej książki. Nie, Drogi Czytelniku. Moja książka jest dostępna tylko w wersji, jak ja to nazywam – ekologicznej (czyli e-book i audio).  Czy to mało? Bo jeśli twierdzisz, że interesuje cię tylko wersja papierowa, to co tak naprawdę chcesz mi powiedzieć? Że kupisz książkę jeśli ją wydrukuję i oprawię w błyszczącą okładkę? Nie! Wtedy też jej nie kupisz, bo znajdziesz sobie jakieś inne usprawiedliwienie. Okładka mi się nie podoba powiesz. Bo jeśli fakt, że książka jest nie dostępna w wersji papierowej  jest w stanie cię powstrzymać przed zdobyciem wiedzy, której potrzebujesz, to co jeszcze jest w stanie cię powstrzymać?

Na szczęście opisywane sytuacje są sporadyczne, gdyż większość inwestorów rozumie wartość edukacji. Chciałam jednak dziś o  nich wspomnieć, traktując je jako swojego rodzaju przestrogę. Szukając usprawiedliwień i oszczędzając na edukacji bądź przygotowany na niespodzianki.  Czasem mogą one być dość bolesne.

Inwestowanie to proces, którego uczysz się wraz ze swoimi  kolejnymi inwestycjami. Zanim  zaczniesz popełniać własne błędy – co jest niestety nieuniknione – ucz się na błędach innych! Edukacja daje możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia innych osób.  Ludzi, którzy zrobili to co ty zamierzasz zrobić, osiągnęli to o czym ty marzysz.

Skąd zatem czerpać wiedzę?

Książki

Wspomniałam już o książkach. Książki to najbardziej tradycyjna forma zdobywania wiedzy. Powstało bardzo wiele książek o tematyce inwestowania w nieruchomości. Jeśli poważnie myślisz o karierze inwestora powinieneś znać już kilka tytułów. Jeśli nie lubisz czytać, to żadna wymówka. Żyjemy w XXI wieku, większość książek można teraz dostać w formie audio. A tak przy okazji – moje książki także  są już dostępne w formie audiobooków.

Blogi

Czyli autorskie strony internetowe, takie jak ta którą obecnie czytasz. To doskonałe źródło informacji na temat inwestowania w  nieruchomości. Większość blogów jest także świetnie napisana. Autor bloga pasjonuje się tematyką, o której pisze.  Jest tak zwanym ekspertem. Na blogach znajdziesz informacje praktycznie z każdego aspektu dziedziny inwestowania w nieruchomości.

Fakt, że czytasz teraz ten artykuł  świadczy o tym, że doskonale rozumiesz znaczenie edukacji, czyli inwestycji w  samego siebie 🙂

Mentor

Prawdopodobnie najwięcej o inwestowaniu możesz nauczyć się od innych. Mentor to doświadczony inwestor, który podzieli się swoją wiedzą i  doświadczeniem z kimś kto dopiero stawia pierwsze kroki. To ktoś, kto chętnie doradzi, wskaże możliwe rozwiązania twoich problemów. Ludzie lubią dzielić się swoją wiedzą a inwestorzy niczym się w tym nie różnią.

Na rynku działają także osoby, które oferują odpłatne konsultacje oraz usługi mentorskie. Cóż, dobra rada jest wprawdzie bezcenna, jednak osobiście mam pewien problem z osobami, które pomagają innym jedynie za 9999zł. Dlatego namawiam do szukania mentora w  sposób ‘organiczny’.

Jak to zrobić? Namawiam cię do czynnego networkingu, czyli udziału we wszelkiego rodzaju spotkaniach, konferencjach, udzielanie się na forach internetowych, stronach tematycznych itp. Bądź wszędzie tam gdzie możesz poznać innych inwestorów. Wychodź do ludzi, rozmawiaj, dziel się z nimi swoją pasją. A jak mówi stare buddyjskie przysłowie:

Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się Mistrz   

Dlaczego doświadczony inwestor miałby pomagać komuś kto jest nowy w branży?

750x100

Powodów jest wiele. Jak już wspomniałam wcześniej ludzie lubią dzielić się wiedzą. Lubią także otaczać się ludźmi podobnymi do siebie. Dzielenie wspólnych pasji i  zainteresowań często bywa podwaliną do przyjaźni. Relacje mentor – uczeń to często relacje podobne do przyjaźni, albo przeradzające się w przyjaźń. Każdy z  ludzi sukcesu także kiedyś zaczynał. Ktoś może kiedyś mu pomógł, może sam też miał mentora. Poza tym ludzie sukcesu wierzą w dawanie, wierzą w karmę. Dzieje się tak dlatego, że im więcej dają od siebie innym, tym więcej sukcesu i szczęścia dostają z  powrotem. Czy twoim zdaniem to wystarczające powody aby pomagać innym? Ja uważam, że tak.

Video i podcasty

Video i podcasty to innowacje w dziedzinie edukacji. Działają na zasadzie: jeśli nie lubisz czytać to obejrzyj albo posłuchaj. Video to filmy nagrywane przez ekspertów, którzy opowiadają o inwestowaniu w  nieruchomości. Najpopularniejszym kanałem, gdzie możesz znaleźć takie materiały jest platforma YouTube.

Podcasty to nic innego jak programy audio nagrywane w  formacie MP3, które publikowane są na specjalnych platformach internetowych. Często też bezpośrednio na blogach, jeśli autor bloga jest autorem podcastu. Swoją konwencją podcasty przypominają programy radiowe. Do ich nagrywania wystarczy komputer i mikrofon, zaś do otworzenia komputer albo smartphone.

Webinary i szkolenia

Webinar jest to takie szkolenie on- line, przeprowadzane za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej. Często webinar jest darmowy i ma na celu sprzedaż właściwego szkolenia. Szkolenie jeśli profesjonalnie przeprowadzone jest nie tylko potężną dawką wiedzy ale także solidną dawką motywacji. Dobry trener jest jak lider i mentor w jednym.

Przeczytaj także: Jak Kupić Pierwsze Mieszkanie pod Wynajem?

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. Przyznam się szczerze że zazdroszczę tym którzy czytają Twojego bloga i na prawdę mogą wyciągnąć praktyczne porady z tego co piszesz. Ja jak patrzę na ceny mieszkań u mnie w mieście, jak chocby na deweloper krzyki to zastanawiam się kiedy mnie będzie stac na taki kredyt i ile (dziesiąt ) lat go będę spłacał… Zazdroszczę tym, którzy moga pomyśleć o drugim lub trzecim mieszkaniu…

    • Witaj Janku, pozwoliłam sobie usunąć ze wszystkich Twoich komentarzy linki do stron firmy, którą promujesz.
      Co do treści tego komentarza, jeśli faktycznie komuś czegoś zazdrościsz to najlepszą radą będzie: zmień to. To Ty kreujesz swoje życie i możesz sięgać po wszystko co najlepsze. Więc zamiast zazdrościć lepiej weź się za realizację celów, wzorując się na osobach, które już osiągnęły to czego Ty chcesz. Pozdrawiam