in Remont

Remont – Kiedy Potrzebne Jest Pozwolenie

 Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie ze słowem remont? ‘Szybko’, ‘sprawnie’, ‘profesjonalnie’, ‘dobry fachowiec’? Czy może raczej: ‘bałagan’, ‘pseudofachwiec’, ‘kompletny chaos’? Chyba każdy z nas ma jakieś swoje doświadczenia związane z remontem. Niektóre z nich są bardziej przyjemne, inne mniej. Dzisiejszy artykuł będzie pierwszym z serii artykułów, jakie  zaplanowałam na temat remontów. Dziś napiszę o tym, kiedy potrzebne jest pozwolenie na remont a kiedy nie.  Z kolejnych artykułów dowiesz się między innymi jak znaleźć i wybrać kontraktora, jak z nim współpracować, jak nadzorować ekipę budowalną i wreszcie jak się rozliczyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Czyli terminowe i zgodne z warunkami zakończenie prac remontowo – budowlanych.

Znam ludzi, dla których samo wspomnienie remontu jest jak horror.  I to w wielu odcinkach. Dawniej dość  chętnie rozmawiałam  z ludźmi na temat ich doświadczeń związanych  z remontem. Pozwoliło mi to sporządzić czarna listę rzeczy zakazanych we współpracy z ekipą budowlaną. Oszczędzę ci tutaj wszystkich tych opowieści, których wówczas  wysłuchałam, skarg i  złorzeczeń tym bardziej. Podzielę się za to wnioskami oraz dobrą praktyką. A jeśli chcesz otrzymywać  ode mnie powiadomienia o wszystkich artykułach z tej serii, koniecznie zapisz się do newslettera.  Formularz znajdziesz na końcu tego artykułu.

Kiedy potrzebujesz pozwolenia na remont?

W zależności od tego jaki zakres prac remontowych planujesz przeprowadzić to albo musisz uzyskać pozwolenie na budowę albo tylko zgłosić do Starostwa Powiatowego. Większość prac wymaga także zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Żadnych pozwoleń nie potrzebujesz jedynie w przypadku tak zwanej bieżącej konserwacji, jak na przykład pomalowanie ścian, polakierowanie podłóg, wykonanie drobnych naprawach.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, remont lokalu mieszkalnego nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast każdy planowany remont trzeba zgłosić.                        

W zgłoszeniu do Starostwa Powiatowego określasz rodzaj, zakres, i sposób wykonania remontu oraz termin rozpoczęcia prac. Załączasz także oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością. W zależności od potrzeb do zgłoszenia mogą być potrzebne odpowiednie szkice i rysunki, plany czy pozwolenia wymagane w odrębnych przepisach.

Jeżeli zakres prac będzie ingerował  w elementy konstrukcyjne budynku musisz uzyskać pozwolenie na budowę i powołać kierownika budowy.

Przy takim remoncie będzie także wymagana zgoda wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej.

Nie wymagają pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej prace remontowe wykonywane wewnątrz mieszkania jeśli nie naruszają części wspólnych budynku. Podobnie roboty instalacyjne, które ograniczają się tylko do wymiany urządzeń końcowych (kuchenek, piecyków, grzejników, urządzeń sanitarnych, wewnętrznych instalacji doprowadzających wodę), bez naruszania pionów mogą być wykonywane przez właściciela lokalu bez zgody pozostałych mieszkańców.

Jeśli podczas remontu planujesz zmienić układ pomieszczeń, np. wyburzyć ściany działowe i postawić je w innych miejscach albo w miejscu łazienki urządzić kuchnię, to także nie musisz występować o zgodę, pod warunkiem że zmiany te nie będą ingerować w części wspólne budynku.

Inaczej jest w wypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeśli kupisz mieszkanie spółdzielcze, to jego własność nadal przysługuje spółdzielni, a na lokalu ustanowione jest jedynie ograniczone prawo rzeczowe. De facto to spółdzielnia ma decydujący głos w temacie przebudowy lokalu i potrzebujesz uzyskać od niej zgodę. Zazwyczaj decyzję w tej sprawie podejmuje zarząd spółdzielni lub uprawniona do tego osoba, na podstawie regulaminu spółdzielni. Taka zgoda nie jest oczywiście potrzebna na wymianę wanny, parkietu czy położenie płytek w łazience.

W przypadku kiedy w budynku spółdzielczym chcesz wyremontować mieszkanie stanowiące odrębną własność. Spółdzielnia z mocy prawa wykonuje zarząd nieruchomością wspólną, więc decyzje dotyczące części wspólnych w takim obiekcie również powinny być podejmowane na podstawie wewnętrznych regulaminów spółdzielni.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. „Jeśli podczas remontu planujesz zmienić układ pomieszczeń, np. wyburzyć ściany działowe i postawić je w innych miejscach (…), to także nie musisz występować o zgodę, pod warunkiem że zmiany te nie będą ingerować w części wspólne budynku.”
    > Ostatnio robią remont mieszkania zgłosiłem tego typu prace (wyburzenie kawałka ścianki działowej) i architektura (delegatura urzędu w jednej z warszawskich dzielnic) nakazała mi wystąpić o PnB! Podobno różnie na to patrzą w zależności od urzędu, więc nie polecam wysyłać zgłoszenia nawet na takie prace, bo można sobie „strzelić w stopę”.
    Pozdrawiam!

  2. Generalnie na słowo remont dostaję wysypki. Nabawiłem się bowiem alergii na wszelkiego rodzaju „fachowców” podczas budowy swojego domu. Od czasu wprowadzenia się, zarówno w domu, w którym mieszkam, jak i w mieszkaniu, które wynajmuję lokatorom wszelkie prace remontowe przeprowadzam samodzielnie. Mam w tym zakresie pewną smykałkę, którą staram się rozwijać. Z pomoca przychodzą poradniki w necie i filmiki instruktażowe na YouTube. Efekty są piorunujące: jest znacznie taniej, schludniej i myślę, że dokładniej. Do tego nie dochodzą straty spowodowane zniszczeniami innych przedmiotów, ścian itp, które często zdarzają się fachowcom. Jedyny minus: taki remont w wydaniu „self” trwa nieco dłużej.

    • Panie Piotrze, gratuluję smykałki do remontów. Jeśli Pan to lubi a jednocześnie nie ma Pan zbyt wielu inwestycji na głowie, to jest sposób na obniżenie kosztów. Pozdrawiam 🙂