in Inwestowanie w Nieruchomości

Prognozy Dla Rynku Nieruchomości 2016

Witam Cię w Nowym Roku 2016.  Pierwszy wpis w roku  poświęcę na krótkie podsumowanie tego co się wydarzyło w 2015 oraz na prognozy dla rynku nieruchomości 2016. Żyjemy w ciekawych czasach, a zmiany, które zachodzą będą miały bezpośredni wpływ na nas.

2015 to rok, kiedy na rynku nieruchomości panowało wyraźne ożywienie.   Ceny nieruchomości – co prawda delikatnie – ale poszły w górę. W Warszawie ok. 2% w stosunku do poprzedniego roku.

Wyraźnie widać było aktywizację wśród tzw. lokatowych inwestorów. Zainteresowaniem cieszyły się nowe mieszkania, które masowo nabywane były za gotówkę. Według różnych źródeł nawet połowa nowych mieszkań w ubiegłym roku została nabyta za gotówkę, a w dużych miastach udział zakupów gotówkowych szacowany był nawet na 70%. Można zakładać, że był to efekt niskich stóp procentowych, a co za tym idzie niskiego oprocentowania lokat bankowych. Klienci, którzy mieli zgormadzone większe środki na lokatach inwestowali je na rynku nieruchomości, ponieważ taka inwestycja postrzegana jest jako bezpieczna.

To był z pewnością bardzo udany rok dla branży deweloperskiej, gdyż wyraźnie wzrosła sprzedaż nowych mieszkań, z jednej strony stymulowana przez lokatowych inwestorów a z drugiej przez rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Według danych Home Broker Business rekordowe były także wydatki na grunty, tylko wśród deweloperów wartość zakupów przekroczyła miliard złotych.

Inwestorzy korzystający  z oferty kredytowej musieli w 2015 roku  zabezpieczyć 10% wkładu własnego. Kredyt hipoteczny był relatywnie tani, nie można też było narzekać na jego dostępność.

Śledząc uważnie rynek wtórny zauważyłam rosnącą liczbę ofert tzw. flippingu. Jest to strategia inwestorska polegająca na kupnie zniszczonego mieszkania po okazyjnej cenie, przeprowadzenie gruntownego remontu  i wystawienie do dalszej odsprzedaży po cenie rynkowej.

750x100

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także licytacje komornicze z nieruchomości. Liczba mieszkań wystawianych na licytacjach w roku 2015 systematycznie rosła. Zainteresowanie tematyką oceniam także jako  autorka poradnika ‚Jak Kupić Mieszkanie Na Licytacji Komorniczej’ , który cieszył w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem, a ja sama dostawałam bardzo wiele maili od czytelników.

Jaki będzie rok 2016 na rynku nieruchomości ?

W normalnej sytuacji  moglibyśmy spodziewać się  dalszego ożywienia popytu na rynku nieruchomości oraz wzrostu dynamiki sprzedaży mieszkań.

Musimy  jednak wziąć pod uwagę tzw. czynnik polityczny. Spodziewam się pewnej  dozy nieprzewidywalności związanej z nową sytuacją polityczną, a to może mieć negatywny wpływ na gospodarkę i w bezpośredni sposób przełożyć się na wzrost kosztów. Niestety za ignorancję trzeba płacić.

Stopy procentowe prawdopodobnie w 2016 roku wzrosną. Trudniej też może być o kredyt, nie tylko z powodu rosnącego do 15% poziomu wkładu własnego, ale także z powodu nowego podatku bankowego. Z tego tytułu przewiduje wzrost kosztów usług bankowych, a także ograniczenie oferty kredytowej.

Czy to wszystko zatrzyma trend wzrostowy na rynku nieruchomości? Mam nadzieję, że nie, ale  może go spowolnić. Ponieważ rynek nie lubi próżni, dlatego można przypuszczać, iż pojawią się jakieś alternatywne metody finansowania nieruchomości jak chociażby opisywany przez mnie : leasing nieruchomości czy kredyt u dewelopera.

Rosnąć powinien  rynek najmu, zwłaszcza w drugiej połowie roku, kiedy skończą się dopłaty do programu Mieszkanie dla Młodych a o kredyt mieszkaniowy na nowych warunkach będzie dużo trudniej. Rynek najmu, w mojej ocenie – o ile nikt nie będzie w tym przeszkadzał  – powinien dążyć do dalszej profesjonalizacji.

Właściciele mieszkań powinni także pamiętać o wzroście podatku od nieruchomości. Od stycznia 2016 roku będzie on także rozliczany od tzw. części wspólnych.

Wpis mój zakończę dość poetycko, bo cytatem z Makbeta.

Nic nie jest ani dobre ani złe. To myślenie takim je czyni.

Życzę Ci w tym Nowym Roku otwartości na wszelkie okazje jakie się pojawią, abyś czerpał z  nich pełnymi garściami. Niech to będzie Dobry Rok, niech to będzie Twój Rok!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Twój wpis ma w gruncie wydźwiek pozytywny 😉 A przyznam szczerze, że na początku się zmartwiłem. Od dłuższego czasu interesuje mnie jakaś kawalerka na sprzedaż Wrocław posiada bogaty rynek ale zostawiłem zakup na ten rok – trochę ze strachu a trochę mysląć że może na rynku będzie łatwiej…

 2. miała wzrosnąć „niepewność”, bo zmiana władzuni…. cóż, koniec wsparcia kolegów developerów był pewny (koniec efektu Halickiego-developera):
  „Program MDM wspiera wyłącznie rynek pierwotny i wszystkich nabywców, niezależnie od dochodów. W niedostatecznym stopniu akcentowane są też problemy polityki prorodzinnej” – tak brzmi fragment „Raportu o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2013 r.” autorstwa banku centralnego.
  Faktycznie, teraz będzie czas na” opłatę za IGNORANCJĘ”, którą zawdzięczamy podobno młodym i „wykształconym”.
  Zapłacić też trzeba będzie za REKORDOWE ZADŁUŻENIE państwa. Przy tym, podatek bankowy, to pikuś maleńki.
  A SKĄD pomysł na wzrost stóp procentowych????? Chłodzenie gospodarki zamrożonej 8 latami dobrobytu????? Dobrobyt, który przyniósł wzrost licytacji komorniczych…..

  • Dziękuję za komentarz. Z natury nie angażuje się w dyskusje o podłożu politycznym, tak będzie i tym razem. Odnośnie stóp procentowych to zakładam, iż niebawem przyjdzie moment, że stopy procentowe będą musiały wrócić do normalnego poziomu – co oznacza ich podniesienie – gdyż przy ich zerowym albo bardzo niskim poziomie bankowi centralnemu brakuje narzędzi, aby pobudzać koniunkturę, gdyż nie może ich dalej obniżyć.