in Inwestowanie w Nieruchomości

Podnajem

Czy można zarabiać na wynajmie mieszkania nie będąc jego właścicielem? Otóż można. Dziś w kolejnym już artykule z serii Kreatywne Finansowanie Nieruchomości omawiam podnajem.  Jest to wyjątkowo ciekawa metoda zarabiania na nieruchomościach, która z jednej strony pozwala generować niezły cash flow, z drugiej zaś strony nie wymaga zbytnich nakładów kapitału.

Podnajem jak sama nazwa sugeruje, to podnajęcie innej osobie lub osobom  wynajmowanego mieszkania. Czy to oznacza, że musisz dzielić mieszkanie z  podnajmującymi? Nie koniecznie. Ty nawet nie musisz mieszkać w  podnajmowanym mieszkaniu.

Na czym polega podnajem?

Podnajem polega na tym, że wynajmuje się  kilkupokojowe mieszkanie, które następnie za zgodą wściela, podnajmuje się na pokoje. Podnajem to typowa transakcja win-win-win, czyli taka w której wszystkie strony zyskują. Zyskuje właściciel,  ponieważ będzie miał wynajęte mieszkanie, na którym będzie zarabiał. Zyskuje podnajmujący, ponieważ jego zysk z wynajmu pokoi będzie o wiele większy od kosztu wynajmu całego mieszkania. Zyskują także najemcy, ponieważ wynajęcie jednego pokoju jest relatywnie tańsze i bardziej się opłaca niż wynajęcie całego mieszkania.

Zapewne domyślasz się gdzie może tkwić potencjalny problem z podnajmem.  Pewnie już na usta ciśnie ci się pytanie:

A kto będzie chciał wynająć mieszkanie po to aby ktoś inny jeszcze na tym zarabiał?

To nie jest  w zgodzie z naszą  mentalnością!

Hmmm. Oczywiście masz rację.

Warto się zastanowić nad tym jakie dodatkowe korzyści może mieć z takiego modelu właściciel mieszkania.  Ile trwa jego średni okres najmu? Czy często boryka się z  problemem pustostanu (brak najemcy)?

750x100

Jeśli zatem właściciel wynajmuje mieszkanie średnio na 10 miesięcy a dodatkowo  musi radzić sobie dość często z brakiem najemcy, to jest duża szansa, iż zgodzi się na wynajem w modelu z podnajmem jeśli to rozwiąże jego problemy. Warto pamiętać, o tym że:

Pieniądze pojawiają się zawsze tam, gdzie rozwiązuje się czyjś problem.

Jeśli więc wynajmujący zaproponuje umowę na czas określony z długim termin wynajmu, to problem pustostanu bierze w tym momencie na siebie.  Nagle może okazać się, że  oferta wcale nie jest taka zła, jak pierwotnie mogłoby się wydawać. Trzeba  pamiętać, że rynek wynajmu w Polsce jest wciąż  mało sprofesjonalizowany. Oznacza to, że wielu wynajmujących, traktuje wynajem nie jako biznes ale raczej coś dodatkowego, co się akurat przytrafiło. Ktoś odziedziczył mieszkanie  i teraz je wynajmuje. Ktoś kupił na własne potrzeby, a teraz mieszka z partnerem. Albo wyprowadził się do innego miasta i  tam kupił inne mieszkanie. W każdym razie nie jest to dla tych ludzi ich główne źródło dochodu. A czasem nawet kłopot, jeśli pojawiają się pustostany.  Dlatego dostarczenie stałego dochodu z wynajmu w długim okresie może się okazać dla części z nich bardzo atrakcyjne.

Oczywiście nie każdy właściciel się zgodzi na podnajem. Są jednak tacy, którzy potrafią docenić korzyści płynące z takiego modelu.

Podnajem wydaje się być dobrą metoda dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z nieruchomościami ale nie posiadają własnego kapitału. Znam ludzi,  które żyją z podnajmu a w swoim portfelu mają po kilka a nawet kilkanaście mieszkań.

Przeczytaj także : Społeczne finansowanie nieruchomości

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. Podnajem jest świetnym biznesem dla przedsiębiorczych studentów. Wystarczy wynająć duże mieszkanie i podnajmować pokoje na sztuki pojedynczym studentom. I właściciel będzie zadowolony bo wynajął mieszkanie i student bo zarobi parę groszy.

    • Sam znam osobiście osobę, która w ten sposób przez cały okres studiów nie zapłaciła praktycznie nic za mieszkanie. Podnajmując pokoje spowodowała nawet delikatny Cash Flow 🙂 Podnajem stał się ostatnio bardzo modny, co nie dziwi, gdyż jest to najłatwiejsza i najmniej kapitałochłonna forma zweryfikowania czy ktoś nadaję się do inwestowania w nieruchomości.