in Inwestowanie w Nieruchomości

Od Kogo Kupować Mieszkania?

Co jest kluczem do zarabiania na nieruchomościach?  Od kogo kupować mieszkania i jak je znajdować? Na jakich nieruchomościach się koncentrować?  Tego między innymi dowiesz się z tego artykułu. Zapraszam!

Jeśli uważnie czytasz mojego bloga, lub jeśli jesteś po lekturze któreś z moich książek, to wiesz już doskonale, że inwestor na rynku nieruchomości  kupuje i zarabia wyłącznie na okazjach. Kropka.

Okazja jest wtedy, kiedy kupujesz nieruchomość poniżej wartości rynkowej.

Ale jak znaleźć taką okazję? Przede wszystkim potrzebujesz znaleźć kogoś, kto jest zdeterminowany, kogoś  kto jest w potrzebie, kto ma jakiś problem, który ty pomożesz mu rozwiązać. Taka osoba jest w skłonna wiele zrobić, aby jak najszybciej rozwiązać swój problem. W tym przypadku rozwiązanie to szybka sprzedaż nieruchomości. Aby to zrobić sprzedający  jest gotowy znacznie obniżyć cenę. Takiego sprzedającego my inwestorzy  nazywamy:  ‘zmotywowanym sprzedającym’.

Zmotywowany sprzedający to ktoś, kto znajduje się w sytuacji, która daje mu dodatkową motywację, do obniżenia ceny  nieruchomości, w zamian za przeprowadzenie szybkiej transakcji sprzedaży.

Tak jak życie pisze różne scenariusze, tak i motywacje sprzedających bywają różne. Najczęściej szybką sprzedaż determinuje  sytuacja życiowa, w której się znalazł sprzedający, albo też sytuacja, w jakiej znalazła się sama nieruchomość. W obydwu tych przypadkach szybka sprzedaż stanowi rozwiązanie problemu, z którym boryka się sprzedający. Poniżej przedstawię trzy główne rodzaje czynników, wobec zaistnienia których, sprzedający są najbardziej skłonni obniżyć cenę w zamian za szybką transakcję.

I. Problemy finansowe sprzedającego

Najczęstszą motywacją do szybkiej sprzedaży są problemy finansowe właściciela nieruchomości. Z reguły jest tak, że kiedy pojawiają się problemy finansowe, to najpierw zaprzestaje się płacenia cyklicznych zobowiązań i pożyczek. Jeśli zaś chodzi o kredyty hipoteczne, to  te zobowiązania spłacane są w miarę rzetelnie, gdyż ludzie boją się konsekwencji w postaci utraty mieszkania.

Według ostatniego raportu InfoDług, opracowanego przez BIG InfoMonitor zaległe zadłużenie Polaków na koniec marca 2016 wyniosło 44,65 mld zł (!). Dla porównania dane z pierwszego wydania niniejszej publikacji mówiły o 40,94 mld zł na koniec roku 2014, co oznacza wzrost o 3,71  mld zł (!) Chociaż sytuacja gospodarcza w Polsce powoli ulega polepszeniu, to nadal co piąty Polak (22 %) zaciąga kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie swoich bieżących wydatków. Tak samo liczna grupa osób pożycza pieniądze na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej w 2015 roku banki oraz SKOK-i udzie­li­ły łącz­nie 7,3 mln kredy­tów konsump­cyj­nych. Ozna­cza to spadek licz­by udzie­lo­nych kredy­tów o 4,5 proc. w porów­na­niu do 2014 roku, kiedy udzielono ich 7,6 mln. Spad­ko­wi licz­by udzie­la­nych kredy­tów towa­rzy­szył jednak wzrost ich warto­ści o 4,2 proc. z 77,8 mld zł w 2014 r. do 79,5 mld zł w 2015 r. Głównymi celami, dla których Polacy decydują się na pożyczenie pieniędzy są: remont mieszkania, konsumpcja bieżąca oraz spłata już zaciągniętych zobowiązań. Ta lista „top 3” kredytowych potrzeb nie ulega zmianom już od kilku lat.

Niespłacone długi potrafią być ciężarem, który nie każdy potrafi udźwignąć. Najgorszą możliwą taktyką, jaką może przyjąć dłużnik jest unikanie kontaktu                   z wierzycielem i   lekceważenie propozycji spłaty zadłużenia. Kiedy niespłacane długi     i odsetki od nich narastają, a dłużnik notorycznie unika,  lub wręcz odmawia spłaty należności, sprawa  trafia do Sądu, a następnie do komornika. W naszym kraju z jakiegoś powodu utarło się  przekonanie, że  jeśli dłużnik będzie w miarę rzetelnie spłacał raty kredytu hipotecznego, to z tytułu innych wierzytelności jego nieruchomość nie zostanie narażona na egzekucję. Nic bardziej błędnego! Jak podaje Krajowa Rada Komornicza licytacje komornicze najczęściej występują  w sprawach nie związanych z zaległym kredytem hipotecznym,  lecz w sprawach innych wierzycieli. Głównym powodem takiego stanu rzeczy, jest fakt, że egzekucja z nieruchomości jest obecnie jedynym z najskuteczniejszych (choć długotrwałych) sposobów, dzięki któremu wierzyciel ma realne szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.

Zagrożenie egzekucją nieruchomości będzie pewną motywacją do sprzedaży nieruchomości. Najlepiej jeśli komornik nie wkroczył jeszcze do akcji, gdyż wówczas, aby zatrzymać egzekucję należy wpłacić całość należności wraz z kosztami. Art. 981. kpc: Jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję.

(Jeśli chcesz zdobyć wiedzę potrzebną do tego, aby bezpiecznie kupować nieruchomości  na licytacjach, to odsyłam Cię do lektury mojego poradnika: Jak Kupić Mieszkanie Na Licytacji Komorniczej)

II. Sytuacja osobista sprzedającego

Motywacja sprzedającego nie zawsze ma swoje podłoże w problemach natury finansowej. Drugim częstym powodem, dla którego sprzedający są skłonni dokonać szybkiej  sprzedaży,  jest pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji osobistej.  Najczęściej motywacją do szybkiej sprzedaży nieruchomości są :

 • Rozwód albo rozstanie współwłaścicieli nieruchomości,
 • Śmierć jednego z właścicieli,
 • Odziedziczenie w spadku nieruchomości w odległej miejscowości,
 • Odziedziczenie w spadku nieruchomości przez kilku spadkobierców,
 • Zmiana pracy i konieczność szybkiej relokacji.

W powyżej przedstawionych sytuacjach sprzedający jest wyjątkowo zmotywowany, do tego, żeby jak najszybciej pozbyć się nieruchomości, a co za tym idzie jak najszybciej rozwiązać swój problem. Najlepiej by się stało, gdyby właśnie twoja oferta okazała się receptą i rozwiązaniem tego problemu.

III. Sytuacja nieruchomości

Zdarza się także, iż to zły stan techniczny nieruchomości stanowi dodatkową motywację. Kiedy nieruchomość jest zaniedbana to  liczba zainteresowanych jej kupnem drastycznie spada. Większość kupujących nie chce angażować się w zakup nieruchomości, która wymaga większego remontu. To  kojarzy się to z licznymi kłopotami, sporymi nakładami czasu oraz pieniędzy.  Większość kupujących woli zapłacić więcej, ale w zamian otrzymać mieszkanie czy dom, do którego można wprowadzić się niemalże od zaraz.

750x100

Inwestor to ktoś, kto rozwiązuje problemy innych.

Tam gdzie inni ludzie widzą problem, tam inwestor widzi …. okazję! Tak, to właśnie jest okazja!  Jeśli poważnie myślisz o zarabianiu na nieruchomościach, to zacznij myśleć o sobie, jak o kimś, kto rozwiązuje problemy innych. Jeśli znasz kogoś, kto znajduje się w  sytuacji  opisanej powyżej,  to masz możliwość pomóc tej osobie. Mam tu na myśli transakcję  win/win (wygrany/wygrany), czyli taką, z której obie strony będą zadowolone. Sprzedający dzięki tobie znajdzie rozwiązanie swojego problemu, a ty uzyskasz doskonałą okazję (!) na zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej.

O tym jak szukać zmotywowanych sprzedających i jak negocjować ceny zakupu nieruchomości przeczytasz więcej w mojej książce  ’Jak Kupować Nieruchomości Pod Wynajem'.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Dziwi mnie że osoby które już wpadną z spiralę zadłużenia, nie zawsze wiedzą o tym że mogą skorzystać z dodatkowej pomocy w kwestii finansowej. Mam tu na myśli głównie te osoby które nagle utraciły pracę a tym samym spłata kredytu mieszkaniowego stała się dla nich znaczącym obciążeniem. W takiej jak ta sytuacji, można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przez okres nie dłuższy jak 18 miesięcy będziemy mieli szanse otrzymanie wsparcia 1500 zł / miesięcznie, które później oczywiście będziemy musieli spłacać, ale nie dość że bez żadnych dodatkowych odsetek to jeszcze w bardzo niskich ratach i wydłużonym okresem spłaty.

 2. Bardzo ciekawie i rzeczowo przedstawiony artykuł. Wszystko jest dokładnie opisane w punktach – i o to chodzi! Wielu ludzi się boryka z tym, jakiego pośrednika nieruchomości wybrać. Sądzę, że powyższe wiadomości mogą być przydatne dla wielu osób. Pozdrawiam

 3. Bez względy na to czy kupujemy lub wynajmujemy mieszkanie, dom, biuro lub lokal użytkowy, warto zwrócić uwagę na opcję zakupu lub wynajmu bezpośrednio od właściciela, brak pośredników z reguły oznacza niższą cenę.

 4. Faktycznie można spojrzeć na takie okazje jak na doskonałe okazje do zdobycia atrakcyjnych nieruchomości. Ale jest w tym pewna zagwozdka, że być może oszukujemy tego kogoś w jakimś sensie? No, ale w sumie jak ktoś ma problem to pewnie chętnie pozbędzie się problemu.

  • A w czym tutaj widzisz oszustwo? Jeśli ktoś ma problem, który chce szybko rozwiązać, a Ty mu oferujesz szybkie rozwiązanie tego problemu, ale też coś chcesz na tym skorzystać. To się właśnie nazywa transakcja wygrany – wygrany. Pozdrawiam

 5. Wynajmowaliśmy z mężem wiele razy mieszkania za pośrednictwem wielu znanych w Polsce portali ogłoszeniowych. Odczucia mamy mieszane, ponieważ zawsze były jakieś głupie problemy z właścicielami, czy to z wchodzeniem bez naszej zgody do mieszkania czy przy oddawaniu kluczy przywłaszczenie sobie kaucji za rzekomo brudne kafelki. Od tej pory wynajmujemy tylko w agencjach, lepiej czasem dopłacić a mieć święty spokój i profesjonalną usługę. Podobnie uważam również w kwestii zakupu mieszkania

 6. Artykuł bardzo ciekawy i rzeczowy. Ja natomiast chciałbym kupić mieszkanie w Warszawie za gotówkę. Jeżeli ktoś potrzebuje szybko sprzedać to zapraszam.