in Inwestowanie w Nieruchomości

Jak Zarabiać Na Nieruchomościach

Jak zarabiać na nieruchomościach ? Przedstawię dwie najważniejsze strategie zarabiania na nieruchomościach. Pierwsza to zarabianie na wynajmie czyli generowanie przepływu pieniężnego. Druga to kupowanie mieszkań  w celu szybkiej odsprzedaży, czyli generowanie zysku kapitałowego.

W pierwszym przypadku, przy kupowaniu mieszkania pod wynajem ważne aby generowało ono dodatni przepływ finansowy. Czyli aby po opłaceniu rat kredytu, kosztów eksploatacji oraz podatków w twojej kieszeni nadal zostawały pieniądze.

W przypadku kupowania mieszkań w celu ich dalszej, szybkiej odsprzedaży kluczowe znaczenie ma słowo 'szybka odsprzedaż'. To jest metoda inwestowania polegająca na kupowaniu nieruchomości poniżej wartości rynkowej i  odsprzedaży po wyższej cenie. Aby uzyskać wyższą cenę najczęściej podnosi się wartość nieruchomości, na przykład poprzez wykonanie remontu.

Aby uzyskać zysk kapitałowy cena sprzedaży musi przewyższać koszty zakupu, utrzymania i remontu nieruchomości.

Osobiście spotkałam się z dwoma strategiami kupowania mieszkań w celu ich dalszej odsprzedaży.

Kup tanio, sprzedaj drogo

W tej sytuacji kupujesz mieszkanie do remontu, najlepiej wycenione poniżej wartości rynkowej. Następnie przeprowadzasz w nim remont  podnosząc jego wartość . Następnie sprzedajesz  je z dużym zyskiem. Wadą takiej strategii  jest to, iż sprzedaż nie zawsze musi okazać się szybką sprzedażą. Może się zdarzyć, że na kupca trzeba będzie poczekać, co z kolei wpłynie na koszty utrzymywania nieruchomości (zaliczki eksploatacyjne, raty kredytu itp.).

Kup tanio, sprzedaj tanio

W tej sytuacji również kupujesz mieszkanie wycenione poniżej wartości. Następnie przeprowadzasz w nim niewielki remont (odświeżenie) i szybko je sprzedajesz, oferując za niższą od rynkowej cenę. Na sprzedaży oczywiście zarabiasz nieco mniej niż w pierwszym przypadku, ale za to możesz takich transakcji przeprowadzić relatywnie więcej. Najważniejszą cechą tej strategii jest aby sprzedać szybko. Dzięki temu kapitał cały czas pracuje.

Strategia odsprzedaży jest dobrą metodą na szybkie powiększanie kapitału. Wadą tej metody jest to, że wymaga ona dużego zaangażowania ze strony inwestora. Transakcja kupna i sprzedaży jest jednorazowa i aby generować dalsze zyski z kapitału trzeba ją powtarzać po raz kolejny i kolejny.

W przypadku kupna pod wynajem twoje zaangażowanie jest o wiele mniejsze, zaś przychody z najmu są cykliczne. Kolejną zaletą tej strategii to fakt, że jeśli posiłkujesz się dźwignią finansową – kredyt hipoteczny (zalecane), to najemca de facto spłaca twoje zobowiązanie w comiesięcznym czynszu. W tym czasie wartość nieruchomości potencjalnie rośnie.  Nie interesuje cię także jaka jest akurat koniunktura na rynku nieruchomości, tzn. czy ceny mieszkań rosną czy spadają, ponieważ w długim okresie czasu nieruchomości zawsze zyskują na wartości.

Przeczytaj także : Dlaczego inwestować w nieruchomości

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment