in Inwestowanie w Nieruchomości

Jak Wyszukiwać Okazje na Rynku Nieruchomości

Na rynku nieruchomości codziennie pojawiają się nowe okazje. Jak wyszukiwać te okazje ? Jak ocenić czy potencjalny zakup faktycznie jest okazją ? Jak wykorzystywać pojawiające się okazje i jak kupować tanio mieszkania ? 

Każdy inwestor potwierdzi, że na rynku nieruchomości aż roi się od okazji. Naprawdę !Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć a okazje same się znajdą. Jak zatem szukać okazji i jak ocenić czy oferta, którą właśnie rozpatrujesz to faktycznie okazja.

Jak rozpoznać okazję na rynku nieruchomości

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest okazja. Okazyjny zakup  to zakup poniżej wartości rynkowej. Przyjmuje się, że okazja na rynku nieruchomości to transakcja co najmniej o 20 %  tańsza od wyceny rynkowej, choć wytrawni inwestorzy najchętniej kupują nieruchomości nawet o 30 % i więcej  tańsze od wartości sugerowanej przez rynek.

Oceniaj okazję w momencie zakupu.

Najważniejszą zasadą jest aby oceniać okazję w momencie zakupu. Co to oznacza? Ludzie myślą o nieruchomościach w kategorii  długoterminowych inwestycji, których wartość rośnie w czasie. Jest to oczywiście słuszny tok myślenia, jednak  nie można się nim kierować przy ocenie czy potencjalny zakup w tej chwili jest okazją czy nie. Oceniaj w momencie zakupu, to znaczy w chwili kiedy kupujesz nieruchomość. Cena, którą płacisz musi być niższa od  ceny rynkowej. Okazja to zatem taki zakup, który jeśli wystawisz go  na sprzedaż jeszcze tego samego dnia, powinien się sprzedać co najmniej o kilkanaście procent wyżej.

Wartość nieruchomości  może urosnąć w dłuższym okresie czasu i zapewne tak się stanie. Jednak, jeśli twoim celem jest faktyczne zarabianie na nieruchomościach to musisz nauczyć się wyszukiwać okazje.

Jak szukać okazji na rynku nieruchomości

Przede wszystkim należy się zastanowić kto może być zainteresowany tym aby sprzedać mieszkanie taniej i dlaczego? Istotna jest motywacja sprzedającego, któremu z różnych powodów zależy na szybszej sprzedaży i aby to osiągnąć  jest gotowy obniżyć cenę. Taką osobę inwestorzy nazywają zmotywowanym sprzedającym.

Zmotywowany sprzedający to osoba, która z różnych powodów – najczęściej losowych – jest zdeterminowana aby sprzedać mieszkanie poniżej wartości rynkowej, pod warunkiem przeprowadzenia szybkiej transakcji.

Jednym słowem zmotywowany sprzedający to osoba, która  szybko potrzebuje gotówki, albo osoba,  dla której przedmiot sprzedaży jest kojarzony z jakimś kłopotem lub nieprzyjemnością.

Przykładem zmotywowanego sprzedawcy może być osoba, która nie radzi sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami wobec banku lub wobec innych wierzycieli. Szybka sprzedaż mieszkania uchroni ją przed postępowaniem w sądzie i pozwoli na szybką spłatę wierzycieli.

Szukając dalej możesz natrafić na kogoś, kogo nie stać na niezbędne naprawy lub remonty w mieszkaniu.  Dalsze odkładanie napraw może spowodować duże szkody a co za tym idzie znaczne obniżenie wartości mieszkania. Czasem taka osoba  wybierze sprzedaż mieszkania, aby zakupić tańsze lokum w innej lokalizacji, które nie będzie wymagać nakładów.

Innym przykładem może być para, która się rozstaje lub małżeństwo, które się  rozwodzi. Do podziału mają między innymi wspólnie zakupione mieszkanie. W takiej sytuacji najczęściej obojgu partnerom zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy  podziału wspólnego majątku i rozpoczęciu nowego życia.  Błyskawiczna  sprzedaż jest im bardzo na rękę.

Kolejną sytuacją może być odziedziczenie mieszkania w spadku przez kilku spadkobierców.  Najłatwiejszym dla nich rozwiązaniem  jest sprzedaż  mieszkania i podział gotówki. Im szybciej tym lepiej.

Podobną sytuacją jest odziedziczenie mieszkania przez krewnego zamieszkującego w odległym mieście, dla którego spadek stanowi kłopot natury logistycznej. Aby jak najszybciej rozwiązać ten kłopot gotowy jest  niechcianą nieruchomość spieniężyć. I chce to zrobić jak najszybciej !

Podobnie sprawy mogą wyglądać w przypadku osoby, która zamierza na stałe wyjechać za granicę. Termin wyjazdu nieubłaganie się zbliża a pieniądze potrzebne są na urządzenie się w nowym miejscu.

Jak pokazują powyższe przykłady na rynku codziennie mogą pojawiać się nowe, okazyjne oferty sprzedaży nieruchomości. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Ale zanim to zrobisz upewnij się co do intencji oraz motywacji sprzedawcy. Czasami zdarzają się osoby, które pod pozorem szybkiej sprzedaży próbują pozbyć się mieszkania z ukrytymi wadami, głośnymi sąsiadami czy planowaną tuż obok uciążliwą inwestycją. Dlatego przed zakupem konieczne jest dokładne rozpoznanie zarówno sytuacji właściciela jak i samej nieruchomości.

Gdzie szukać okazji w nieruchomościach

Poszukiwania możesz rozpocząć od popularnych portali ogłoszeniowych. Większość wyróżnia albo taguje ogłoszenia mieszkań przeznaczonych do szybkiej sprzedaży. Wstępnej weryfikacji warto dokonać już na etapie pierwszej rozmowy telefonicznej. Należy  tak moderować rozmową aby uzyskać jak najwięcej informacji na  temat sytuacji właściciela, jego elastyczności w kwestii negocjacji ceny oraz oczywiście na temat samej nieruchomości. O tym jak prowadzić pierwsze rozmowy i weryfikować zmotywowanych sprzedawców napiszę  w kolejnych artykułach.

Jeśli szanujesz swój czas zapewne będziesz chciał skorzystać z usług agenta od nieruchomości. Zalecam aby w rozmowie z agentem od początku jasno i precyzyjnie określić jakiego rodzaju mieszkań poszukujesz. Dobry agent nieruchomości to prawdziwy skarb, dzięki któremu możesz mieć dostęp do informacji o okazjach niedostępnych dla innych inwestorów. Dlatego warto zadbać o dobre relacje ze swoimi agentami. Polecam szczerość i lojalność. Polecam także – zwłaszcza na początku budowania tej relacji – stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Musisz  pamiętać, że agenci żyją ze  sprzedawania nieruchomości, więc ich głównym celem będzie jak najszybsza finalizacja transakcji i zainkasowanie prowizji.

Przeczytaj także mój artykuł o tym jak zarabiać na nieruchomościach

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. Sporo przydatnych informacji. Faktycznie zmotywowani sprzedający to dobra okazja dla potencjalnego kupca, dlatego warto szukać takich perełek.

  2. a ja mam ciekawy artykuł dla wynajmujących mieszkanie z kolei 😀 http://www.eporady24.pl/jakie_problemy_moze_powodowac_wynajem_mieszkania,pytania,4,55,651.html
    bo dodam, że ja wynajmowałam 11 lat mieszkanie, niby trochę kasy z tego było, ale zachodu 2 razy więcej!! sprzedaż to jednorazowy zatrzyk pieniędzy, owszem – ale można pomysleć o czymś nowym, inwestycjach pomysłach. mnie dziwi, że najem ma się nadal dobrze w dzisiejszym rynku mimo MdM czy wcześniej rodziny na swoim…

    • Witam i dziękuję za komentarz. Duzy procent najmu jest w Polsce w dalszym ciągu raczej przypadkowy niż profesjonalny. Dlatego raczej trudno się dziwić, że może to niektórym sprawiać kłopot.

  3. Ja miałem całkiem inne podejście, bezpośrednio udałem się do pośrednika, którego polecił mi kumpel. ********* to spec od nieruchomości, który działa w Wawie i w okolicach. Bardzo konkretny facet, zrobił z nami wywiad i reszte pozostawił sobie. Na rezultaty też nie musieliśmy czekać nie wiadomo ile, a właśnie teraz dopinamy konkrety odnośnie podpisania papierów, o to właśnie nam chodziło.