in Zespół Doradców

Jak Współpracować z Ekipą Remontową

Chyba każdy ma jakieś doświadczenia z remontem lub pracami budowalnymi. Często są to doświadczenia, o których się niezbyt chętnie wspomina. Dzisiejszy artykuł poświecę temu jak współpracować z ekipą remontową aby prace przebiegły sprawnie, terminowo i zgodnie z przyjętym kosztorysem. Zachęcam do lektury, gdyż zastosowanie kilku prostych, opisanych w tym artykule zasad, pomoże ci zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i przede wszystkim nerwów.

Osobiście znam ludzi, których wspomnienia związane z  remontem to prawdziwy horror. I to w wielu odcinkach. Muszę przyznać, że swojego czasu chętnie rozmawiałam na ten temat. Wiesz dlaczego? Pozwoliło mi to sporządzić czarna listę rzeczy zakazanych we współpracy z moim podwykonawcą.  Oszczędzę ci tutaj tych wszystkich opowieści jakich wysłuchałam, skarg i  złorzeczeń tym bardziej. Podzielę się za to wnioskami oraz dobrą praktyką, którą ja sama stosuję.

Jak zapewnić sobie rzetelną wycenę prac budowlanych ?

Do przygotowania oferty zapraszam minimum  trzy firmy. Nawet jeśli współpracuję z jakimś podwykonawcą na stałe, to nie chcę aby poczuł się w tej współpracy zbyt pewnie. Nie  na tyle  pewnie,  żeby przesadził z wyceną. Fachowców umawiam jednego po drugim, w niedużych odstępach czasu, tak aby mieć pewność, że się na siebie natkną. W ten sposób będą wiedzieli, że ma konkurencję, a to z kolei mnie zagwarantuje rzetelną wycenę!

Oferty przyjmuję tylko kompleksowo. Robocizna, materiały, wyposażenie, wszystko razem. Nie wchodzi w  rachubę abym osobno płaciła za materiały, albo abym sama cokolwiek dostarczała na budowę. Jeśli chodzi o wykończenie to wybieram wszystko wcześniej i  podaję wykonawcy zdjęcie, cenę, kod produktu. Zamówienie i dostarczenie pozostawiam już firmie budowlanej.

Oferty podwykonawców na ogół są dość podobne. Zwracam uwagę na poszczególne elementy jak cena robocizny, materiałów, termin wykonania, gwarancja, rekomendacje, itp.

Uwaga: Zawsze negocjuję warunki oraz cenę oferty!

Jak zweryfikować ekipę remontową?  

Przed podjęciem decyzji o podjęciu współpracy z nowym podwykonawcą koniecznie powinieneś zweryfikować jego referencje. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Poproś o  numer telefonu do jego trzech ostatnich zleceniodawców. Jeśli podwykonawca nie chce podać numeru do poprzedniego zleceniodawcy twierdząc, np.  że go nie ma, albo zgubił, czy cokolwiek innego (ludzie potrafią być w  tym względzie naprawdę  kreatywni) to nie warto tracić czasu. Oznacza to tyle, że poprzednie zlecenie zawalił i nie dostanie pozytywnych referencji. W takim wypadku nie polecam  podejmowania współpracy.

750x100

Umowa na prace remontowo – budowlane

Zawsze, ale to zawsze uzgodnione warunki potwierdź w formie pisemnej  umowy, zaakceptowanej i podpisanej przez obie strony. W umowie powinny znaleźć się takie punkty jak : zakres prac, cena, materiały, termin rozpoczęcia, termin zakończenia, kary umowne, termin płatności, gwarancje.

Kary umowne za przekroczenie terminu zakończenia prac (np. 1 % wynagrodzenia za każdy dzień opóźnienia) stanowią skuteczna obronę przed wydłużeniem prac na budowie. Twój wykonawca zrobi wszystko aby skończyć w  terminie, jeśli tylko będzie miał świadomość, że za każdy dzień zwłoki, potracisz mu z wynagrodzenia.

Kiedy któryś z moich wykonawców próbuje wybadać moją reakcję na możliwe opóźnienia, odpowiadam wówczas : Dobrze, ale ostrzegam, że skorzystam z kar umownych. Na co na ogół słyszę: Ale Pani to tak na poważnie? Jak najpoważniej – odpowiadam. I wtedy na ogół zdarza się cud. Na budowie nagle pojawiają się dodatkowi ludzie, pracują dzień i noc, aby oddać zlecenie na czas.

Można? Można.

Rozliczenie prac remontowo – budowlanych

Z moim podwykonawcą rozliczam się na podstawie faktur. Jeśli podwykonawca będzie żądał od ciebie więcej niż jednej zaliczki, to niezbyt dobrze o nim świadczy. Z reguły umawiam się  na jedną zaliczkę,  zaś resztę płacę dopiero  po wykonaniu i odebraniu prac, oraz otrzymaniu faktury.

W poprzednim artykule o Zespole Doradców Inwestora pisałam, że sprawdzony podwykonawca budowalny to prawdziwy skarb. Kiedy już znajdziesz wykonawcę, z  którym podejmiesz długofalową współpracę, to będzie on także twoim doradcą przy zakupie kolejnych mieszkań. Bez dodatkowych opłat przyjedzie, aby dokonać wstępnych oględzin i wyceni przybliżony koszt remontu.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Chyba jeden z ważniejszych elementów w prowadzeniu mieszkaniowego biznesu.
  Niestety większość rzeczy kiedyś wykonywałem na tzw. „gębę”. No i komentarz dalszy uważam za domyślny.
  Czy przykładowy zakres prac mógłbym otrzymać od Pani? Taka krótką specyfikację. Albo przykładową umowę?
  Dzięki za treściwe i zwięzłe informacje. Duże elaboraty powodują często wybicie z tropu.

  P.S. Dziękuję również za ebooki i audiobooki.

  Gorąco pozdrawiam.

  Roman Kolar – Moje Lokum

  • Dzień dobry, witam mojego stałego czytelnika 🙂 Panie Romanie oczywiście, w najbliższym czasie dodam na blogu wzorce podstawowych dokumentów min. umowa na prace remontowo budowlane . Pozdrawiam

 2. W branży budowlanej absolutną podstawą są referencje. Co ciekawe sporo firm
  ma świetnie zaprojektowane strony i gołym okiem widać, że są nastawione na klienta. Z pewnością nie należy kierować się tylko ceną zlecenia.

 3. Nie ma co się oszukiwać – większość tych samozwańczych „ekip” remontowych to zbiorowisko ludzi, którzy nie cechują się zbytnim profesjonalizmem. I to delikatnie powiedziane.

 4. Dobry artykuł 🙂 zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej to ważny temat. Ale każdego wykonawce trzeba kontrolować i dokładnie odbierać zakończony etap. Bardzo pomocny jest zrobiony wcześniej projekt,
  wielu moim współpracownikom oszczędziło to sporo nerwów.