in Zespół Doradców

Jak Współpracować z Ekipą Remontową

Chyba każdy ma jakieś doświadczenia z remontem lub pracami budowalnymi. Często są to doświadczenia, o których się niezbyt chętnie wspomina. Dzisiejszy artykuł poświecę temu jak współpracować z ekipą remontową aby prace przebiegły sprawnie, terminowo i zgodnie z przyjętym kosztorysem. Zachęcam do lektury, gdyż zastosowanie kilku prostych, opisanych w tym artykule zasad, pomoże ci zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i przede wszystkim nerwów.

Osobiście znam ludzi, których wspomnienia związane z  remontem to prawdziwy horror. I to w wielu odcinkach. Muszę przyznać, że swojego czasu chętnie rozmawiałam na ten temat. Wiesz dlaczego? Pozwoliło mi to sporządzić czarna listę rzeczy zakazanych we współpracy z moim podwykonawcą.  Oszczędzę ci tutaj tych wszystkich opowieści jakich wysłuchałam, skarg i  złorzeczeń tym bardziej. Podzielę się za to wnioskami oraz dobrą praktyką, którą ja sama stosuję.

Jak zapewnić sobie rzetelną wycenę prac budowlanych ?

Do przygotowania oferty zapraszam minimum  trzy firmy. Nawet jeśli współpracuję z jakimś podwykonawcą na stałe, to nie chcę aby poczuł się w tej współpracy zbyt pewnie. Nie  na tyle  pewnie,  żeby przesadził z wyceną. Fachowców umawiam jednego po drugim, w niedużych odstępach czasu, tak aby mieć pewność, że się na siebie natkną. W ten sposób będą wiedzieli, że ma konkurencję, a to z kolei mnie zagwarantuje rzetelną wycenę!

Oferty przyjmuję tylko kompleksowo. Robocizna, materiały, wyposażenie, wszystko razem. Nie wchodzi w  rachubę abym osobno płaciła za materiały, albo abym sama cokolwiek dostarczała na budowę. Jeśli chodzi o wykończenie to wybieram wszystko wcześniej i  podaję wykonawcy zdjęcie, cenę, kod produktu. Zamówienie i dostarczenie pozostawiam już firmie budowlanej.

Oferty podwykonawców na ogół są dość podobne. Zwracam uwagę na poszczególne elementy jak cena robocizny, materiałów, termin wykonania, gwarancja, rekomendacje, itp.

Uwaga: Zawsze negocjuję warunki oraz cenę oferty!

Jak zweryfikować ekipę remontową?  

Przed podjęciem decyzji o podjęciu współpracy z nowym podwykonawcą koniecznie powinieneś zweryfikować jego referencje. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Poproś o  numer telefonu do jego trzech ostatnich zleceniodawców. Jeśli podwykonawca nie chce podać numeru do poprzedniego zleceniodawcy twierdząc, np.  że go nie ma, albo zgubił, czy cokolwiek innego (ludzie potrafią być w  tym względzie naprawdę  kreatywni) to nie warto tracić czasu. Oznacza to tyle, że poprzednie zlecenie zawalił i nie dostanie pozytywnych referencji. W takim wypadku nie polecam  podejmowania współpracy.

750x100

Umowa na prace remontowo – budowlane

Zawsze, ale to zawsze uzgodnione warunki potwierdź w formie pisemnej  umowy, zaakceptowanej i podpisanej przez obie strony. W umowie powinny znaleźć się takie punkty jak : zakres prac, cena, materiały, termin rozpoczęcia, termin zakończenia, kary umowne, termin płatności, gwarancje.

Kary umowne za przekroczenie terminu zakończenia prac (np. 1 % wynagrodzenia za każdy dzień opóźnienia) stanowią skuteczna obronę przed wydłużeniem prac na budowie. Twój wykonawca zrobi wszystko aby skończyć w  terminie, jeśli tylko będzie miał świadomość, że za każdy dzień zwłoki, potracisz mu z wynagrodzenia.

Kiedy któryś z moich wykonawców próbuje wybadać moją reakcję na możliwe opóźnienia, odpowiadam wówczas : Dobrze, ale ostrzegam, że skorzystam z kar umownych. Na co na ogół słyszę: Ale Pani to tak na poważnie? Jak najpoważniej – odpowiadam. I wtedy na ogół zdarza się cud. Na budowie nagle pojawiają się dodatkowi ludzie, pracują dzień i noc, aby oddać zlecenie na czas.

Można? Można.

Rozliczenie prac remontowo – budowlanych

Z moim podwykonawcą rozliczam się na podstawie faktur. Jeśli podwykonawca będzie żądał od ciebie więcej niż jednej zaliczki, to niezbyt dobrze o nim świadczy. Z reguły umawiam się  na jedną zaliczkę,  zaś resztę płacę dopiero  po wykonaniu i odebraniu prac, oraz otrzymaniu faktury.

W poprzednim artykule o Zespole Doradców Inwestora pisałam, że sprawdzony podwykonawca budowalny to prawdziwy skarb. Kiedy już znajdziesz wykonawcę, z  którym podejmiesz długofalową współpracę, to będzie on także twoim doradcą przy zakupie kolejnych mieszkań. Bez dodatkowych opłat przyjedzie, aby dokonać wstępnych oględzin i wyceni przybliżony koszt remontu.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Chyba jeden z ważniejszych elementów w prowadzeniu mieszkaniowego biznesu.
  Niestety większość rzeczy kiedyś wykonywałem na tzw. „gębę”. No i komentarz dalszy uważam za domyślny.
  Czy przykładowy zakres prac mógłbym otrzymać od Pani? Taka krótką specyfikację. Albo przykładową umowę?
  Dzięki za treściwe i zwięzłe informacje. Duże elaboraty powodują często wybicie z tropu.

  P.S. Dziękuję również za ebooki i audiobooki.

  Gorąco pozdrawiam.

  Roman Kolar – Moje Lokum

  • Dzień dobry, witam mojego stałego czytelnika 🙂 Panie Romanie oczywiście, w najbliższym czasie dodam na blogu wzorce podstawowych dokumentów min. umowa na prace remontowo budowlane . Pozdrawiam

 2. W branży budowlanej absolutną podstawą są referencje. Co ciekawe sporo firm
  ma świetnie zaprojektowane strony i gołym okiem widać, że są nastawione na klienta. Z pewnością nie należy kierować się tylko ceną zlecenia.

 3. Nie ma co się oszukiwać – większość tych samozwańczych „ekip” remontowych to zbiorowisko ludzi, którzy nie cechują się zbytnim profesjonalizmem. I to delikatnie powiedziane.

 4. Dobry artykuł 🙂 zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej to ważny temat. Ale każdego wykonawce trzeba kontrolować i dokładnie odbierać zakończony etap. Bardzo pomocny jest zrobiony wcześniej projekt,
  wielu moim współpracownikom oszczędziło to sporo nerwów.

 5. Zgadzam się praktycznie ze wszystkim poza tematem „jednej zaliczki”,
  wszystko jest kwestią skali prac – to oczywiste, że prace o wartości 3-4 tys. nie weźmie ktoś 3 zaliczek, ostatnio jednak wykonywałem remont o wartości ok 80 tys zł i robiliśmy przeroby co 2 tygodnie z 3 dniowym terminem płatności.