in Inwestowanie w Nieruchomości

Jak Tworzyć Dochód Pasywny

Chcesz być wolny finansowo? Skoro czytasz mojego bloga i interesuje cię temat inwestowania w nieruchomości zakładam, że również idea wolności finansowej nie jest ci obca. Aby osiągnąć cel jakim jest wolność finansowa musisz nauczyć się  jak tworzyć dochód pasywny. Dziś kilka sprawdzonych metod budowania dochodów pasywnych. Uważaj, bo ten artykuł może zmienić twoje życie!

W poprzednim artykule na temat Wolności Finansowej pisałam o tym jak większość ludzi pracuje dla pieniędzy oraz o tym, co zrobić aby to pieniądze pracowały dla ciebie.  Skoro do finansowego raju prowadzi wiele dróg, to oznacza, że jest wiele możliwych sposobów na tworzenie dochodu pasywnego. Dziś będę miała przyjemność opowiedzieć o tym jak budować wolność finansową, czyli jak tworzyć dochód pasywny. To będzie nie tylko moja historia, ale też historia ludzi wolnych finansowo, z którymi miałam  przyjemność się zetknąć na mojej drodze.

Ludzie dążąc do celu kierują się motywami. Mówi się, że im większe ‚dlaczego’ – czyli powody, motywy,  tym łatwiejsze ‚jak’ – czyli sposoby, metody dotarcia do celu. Jednym słowem im większa motywacja, tym łatwiejsza jest sama droga. Najważniejsze więc wydaje się znalezienie swojego ‚dlaczego’, czyli swojej motywacji.  ‚Dlaczego’ na tyle wielkiego, żeby dodawało ci sił by przeć do celu i aby pomagało ci się podnieść jeśli podczas tej drogi upadniesz. Piszę o tym ponieważ droga do wolności finansowej to nie spacerek w biały dzień, zadbana alejką przez park. Gdyby tak było, czyż nie każdy byłby już wolny finansowo? Droga do wolności to raczej bieg przełajowy w środku nocy, podczas deszczu,  przez gęsty las, ciągle urywającą się ścieżką,  pośród pagórków i chaszczy. Dobra wiadomość jest taka, że wiele osób  już  tą drogę przebyło. Na szczęście zostawili ślady, narysowali mapy i opisali dokładnie swoją podróż. Dlatego, aby odnieść sukces wystarczy że będziesz robić to co zrobili już wcześniej oni.

Jak każda droga do celu, tak i droga do wolności finansowej wymaga konsekwencji i wytrwałości. Dlatego zanim na nią wejdziesz zastanów się dlaczego chcesz się tam znaleźć? Dlaczego chcesz być wolny finansowo? Czy masz już dość pracy od 9 do 17? Czy wkurza cię kiedy ktoś inny ci mówi co masz robić? Czy wkurza cię kiedy ktoś inny dysponuje twoim czasem? Czy chcesz spędzać więcej czasu z rodziną i najbliższymi? A może chcesz podróżować po świecie? Nauczyć się obcych języków? Albo wręcz przeciwnie, niczego nie pragniesz bardziej niż poświecić się niesieniu pomocy innym? W końcu na świecie jest tylu potrzebujących. Być może chcesz założyć szkołę i pomagać biednym dzieciakom wyrwać się do lepszego świata? A może  po prostu wystarczy ci sama  świadomość tego, że nic, ale to absolutnie nic, nie musisz już robić? Niezależnie od tego jakie są twoje powody, to im są one większe tym lepiej. Im więcej emocji z nimi wiążesz tym lepiej. To oznacza, że będziesz tym bardziej zmotywowany aby do celu dotrzeć. 

Jeśli masz już swój  powód, który nie pozwoli ci zejść z raz obranej drogi, to teraz skupmy się na tym jak to zrobić.

Jak tworzyć dochody pasywne

Dochody pasywne mówiąc ogólnie można generować w dwóch obszarach : biznes oraz inwestycje. Czy widzisz różnicę pomiędzy prowadzeniem firmy a posiadaniem w  firmie udziałów? Która twoim zdaniem opcja jest lepsza? Jeśli prowadzisz firmę, jesteś bezpośrednio zaangażowany w zarządzanie nią, w procesy produkcji, sprzedaż, marketing, obsługę klienta itd. Jeśli zaś jesteś udziałowcem nie potrzebujesz fizycznie być obecny w życiu firmy. Jeśli firma ma dobre wyniki to ty jako udziałowiec otrzymujesz  dywidendy, czyli udział w zyskach.

Źródła dochodów pasywnych
Nieruchomości

Mój ulubiony temat. Inwestowanie w nieruchomości to sport dla długodystansowców. Inwestor zarabia na przepływie finansowym a dodatkowym bonusem jest wzrost wartości nieruchomości w czasie. Zbudowanie dobrze zarabiającego portfela nieruchomości wymaga wiedzy i kapitału. Na szczęście jedno i drugie można zdobyć.  Rentowność inwestycji to ok. 5-7 % , zaś przy zastosowaniu dźwigni finansowej nawet 10 % i więcej.

Jako minusy inwestowania w nieruchomości wymieniane są najczęściej potrzeba dużego kapitału na wejście oraz niska płynność. Niska płynność oznacza, że nie jest łatwo szybko sprzedać nieruchomość.

Z mojego punktu widzenia nieruchomości są bezpieczne a ich wartość w długim okresie czasu zawsze rośnie. (Jeszcze raz powtarzam nieruchomości to sport długodystansowy!). Stosując dźwignię finansową nie angażujesz dużego kapitału, a czynsz z wynajmu pokrywa ratę kredytu. Jeśli chodzi o płynność, to faktycznie łatwiej sprzedać akcje niż mieszkanie, ale w końcu nie po to kupujesz aby szybko odsprzedawać lecz po to aby zarabiać na przepływie finansowym. Prawda czy prawda?

Inwestycje kapitałowe

Giełda, forex, akcje, opcje, instrumenty pochodne, fundusze inwestycyjne. Pojazdów jakim można się poruszać po tej drodze jest wiele.  Wymaga to jednak szczególnych umiejętności i ogromnego refleksu od prowadzącego pojazd.

Osobiście dopiero się giełdy uczę i nie ukrywam, że dynamika zmian nieco mnie przeraża. Kiedy już zacznę generować znaczne zyski kapitałowe na pewno się podzielę tą wiedzą. Znam jednak inwestorów, którzy regularnie grając na giełdzie zarabiają średnio ok. 10 – 12 %, co przy kapitale jakim obracają – pomiędzy 100 – 200 tys. zł daje całkiem przyjemny miesięczny zarobek.

Aby grać na giełdzie  musisz dobrze się przygotować, nauczyć inwestowania. Trenować najlepiej z mniejszymi kwotami, nie sięgać po dźwignię finansową, dopóki nie nabędziesz  doświadczenia. Na giełdzie można dużo zarobić, ale można także stracić. Plusem jest to, że można  zaczynać z małymi kwotami. Rentowność inwestycji na poziomie 10 % to także bardzo przyjemna sprawa.

Internet

Czy można budować dochód pasywny prowadząc poczytnego bloga ? No cóż,  można, ale jest to bardzo, bardzo, bardzo ….. trudne. Znam kilku blogerów, którzy utrzymują się z prowadzenia bloga i mam dla nich  ogromny szacunek ! Prowadzenie bloga wymaga dużego zaangażowania i nakładów pracy. Wierz mi, jako autorka dwóch  poczytnych blogów wiem coś na ten temat 🙂 Opinia, że na zamieszczaniu reklam  można dobrze zarabiać jest mylna. Udział w programach afiliacyjnych, wyświetlanie reklam rozliczanych za kliki to obecnie słabo opłacalne. W każdym razie, nie opierałabym na tym swojej finansowej przyszłości.

Strony członkowskie to zupełnie inna sprawa! Strony członkowskie czyli strony, które zrzeszają ludzi wokół jakieś wspólnej idei, które tworzą społeczności.  Za udział w społeczności  opłacasz miesięczny abonament.  W zamian za członkostwo  otrzymujesz dostęp do treści oraz możliwość kontaktów z innymi uczestnikami.  Stworzenie takiej strony wymaga pewnych nakładów,  ale jeśli wiesz co robisz, dość szybko możesz zacząć liczyć zyski.

Osobiście bardzo sobie cenie przychody z moich stron członkowskich. Bardzo polecam tą formę tworzenia pasywnych dochodów.

Rentowność to 60-70 %.

Twórczość

Znasz Roberta Kiyosaki? Mam nadzieję, że tak. Kiyosaki przedstawia się jako autor bestsellerów, czyli najlepiej sprzedających się książek! Zauważ, ze nie mówi ‚najlepiej napisanych’ tylko ‚najlepiej sprzedających się’. Praca nad książką to spory wysiłek, ale jeśli masz  historię do opowiedzenia światu albo  chcesz się z nim  podzielić swoją wiedzą to jest to wysiłek, który warto podjąć. Czy wiesz, że książka Bogaty ojciec, biedny ojciec została początkowo odrzucona przez wszystkich wydawców? Ostatecznie zaostała samodzielnie wydana przez Roberta i Kim,  w niewielkim nakładzie 1000 egzemplarzy. Dystrybuowana wśród znajomych, polecana pocztą pantoflową. Przełomem było zaproszenie Roberta do programu Oprah Winfrey, po którym Kiyosaki sprzedał miliony egzemplarzy, i który zrobił z niego autora międzynarodowej sławy.

Dziś w dobie Internetu wydawanie książek stało się o wiele prostsze. Wielu autorów samodzielnie wydaje, promuje i sprzedaje swoje książki w sieci. To się opłaca. Szczerze powiedziawszy jeśli znasz się na marketingu internetowym to ‚selfpublishing’ jest o wiele bardziej korzystny niż przekazywanie książki dystrybutorom.

750x100

Twórczość to także to,  co wiąże się z prawami autorskimi, licencjami, tantiemami itp. Przykładem niech będą choćby bardzo modne obecnie aplikacje na smartphony, których twórcy zarabiają za każdym razem, gdy ktoś kupi ich apkę.

Rentowność 90-95 %.

Franchaisng

Prowadzisz dochodowy biznes? Wyobraź sobie, że pewnego dnia musisz go przekazać do prowadzenia komuś innemu. Albo jeszcze lepiej, wyobraź sobie, że biznes idzie na tyle dobrze, że decydujesz o ekspansji.

Czy masz w swoim modelu biznesowym wdrożone systemy/ metody,   które pozwolą na łatwe powtórzenie twojego sukcesu? Mam tu na myśli systemy obejmujące wszystkie procesy w twojej organizacji – produkcja, marketing, sprzedaż itp. Jeśli tak to może czas pomyśleć o tym aby to inni pracowali na twoją markę? W zamian za to co miesiąc na twoje konto wpływałyby opłaty licencyjne. To jest właśnie franchising.

Koszty licencje to średnio 7-10 % dochodów firmy, która korzysta z licencji. Wyobraź sobie teraz, że takich firm jest kilka, kilkanaście, kilkaset …

Jak widzisz pojazdów do poruszania się drogą ku wolności finansowej jest wiele. Osobiście rekomenduję skupienie się na jednym,  dwóch, góra trzech modelach. To pozwoli się skoncentrować  i wyspecjalizować w danej dziedzinie, co z kolei będzie miało bezpośrednie przełożenie na twoje wyniki. Życzę ci powodzenia. I nie zapomnij się ze mną podzielić informacją o swoich sukcesach !

Jeśli masz już wypracowane swoje metody osiągania dochodów pasywnych proszę podziel się nimi ze mną. Napisz o tym w komentarzu !

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment