in Inwestowanie w Nieruchomości

Jak Sobie Radzić z Barierami Jakie Napotykają Początkujący Inwestorzy?

Wiele osób myśli o inwestowaniu w nieruchomości. Jednak niewiele z nich faktycznie decyduje się to zrobić. Duża część pozostaje wyłącznie w strefie marzeń i przygotowań. Dlaczego tak się dzieje? Co ich powstrzymuje? W dzisiejszym artykule opowiem jak sobie radzić z barierami jakie napotykają początkujący inwestorzy.

Wśród najczęstszych powodów, które powstrzymują początkujących inwestorów albo, które powodują, że nie odnoszą oni sukcesów są :

  • Brak wystarczająco DLACZEGO ( czyli motywacji);
  • Brak wystarczającej wiedzy;
  •  Zbyt długie przygotowywanie się do inwestycji;
  • Nieumiejętność pozyskania kapitału;
  • Strach przed porażką.

Kwestia odpowiedniej motywacji jest kluczowa dla powodzenia większości przedsięwzięć. Mówi się, że kiedy człowiek czegoś chce to szuka sposobów, a kiedy nie chce to szuka powodów. Z nieruchomościami jest podobnie. Czy wiesz już dlaczego chcesz inwestować w nieruchomości? Jakie jest twoje DLACZEGO? Jakie czujesz emocje z tym związane? Jeśli twoje dlaczego budzi silne emocje, to znaczy, że jest duże. Jeśli Twoje dlaczego jest wystarczająco duże, to kiedy pojawią się trudności, znajdziesz sposób aby je przezwyciężyć. W przeciwnym wypadku nawet drobne przeszkody mogą się okazać barierą nie do przebycia. Zastanów się nad tym.

Musisz także zrozumieć, że nigdy nie będziesz wiedzieć wszystkiego. Dlatego pierwszą z zasad jaką kieruję do początkujących inwestorów jest: ZDOBĄDŹ PEWNĄ WIEDZĘ. Nie angażuj w nieruchomości kapitału (swojego ani innych ludzi) jeśli nie wiesz nic na temat inwestowania w  nieruchomości, nie masz skonkretyzowanego celu ani żadnej strategii, która cię do tego celu doprowadzi. Poświęć czas na niezbędną edukację.

Z drugiej zaś strony, nie przedłużaj zbytnio czasu potrzebnego na naukę. Nie szukaj kolejnych kursów, nie sięgaj po kolejne książki, żeby tylko odłożyć w czasie ten moment, kiedy dokonasz pierwszego zakupu. Oczywiście nie zalecam porzucenia edukacji. Wręcz przeciwnie. Ale nie zatrzymuj się na tym etapie na zawsze. Uważam, że to bardzo duża przeszkoda, ponieważ osobiście znam ludzi, którzy od lat tylko się przygotowują. Wciąż kupują nowe książki, szkolenia, stają są ekspertami od teorii, brylują na forach internetowych. Natomiast inni w tym czasie kupują nieruchomości i zarabiają na nich.

To jest powód, dla którego napisałam ZDOBĄDŹ PEWNĄ WIEDZĘ. Czyli taką, która będzie niezbędna abyś mógł rozpocząć działanie. Reszty nauczysz się w  trakcie swojej drogi. Edukacja to proces, który powinien trwać nieustannie. Ludzie, którzy twierdzą, że wiedzą wszystko tak naprawdę zatrzymali się i szczerze mówiąc albo zmienią swoje nastawienie, albo prędzej czy później na tym stracą.

Nieumiejętność zdobycia kapitału może być dużą przeszkodą przy budowaniu portfela nieruchomości. Jednak jak wszystkiego w życiu, także i tej umiejętności można się nauczyć. W rozdziale dotyczącym kreatywnego finansowania opisałam metody pozyskiwania kapitału od inwestorów. Pomyśl przez chwilę o spotkaniu z twoim potencjalnym inwestorem jak o pierwszej randce. Jak wyobrażasz sobie reakcję wybranki jeśli na pierwszej randce od razu jej się oświadczysz? Ja z pewnością bym się przestraszyła i  uciekła jak najdalej to tylko możliwe. Podobnie będzie z twoim inwestorem. Jeśli od razu poprosisz go o  pieniądze, bardziej niż pewne, że nic z tego nie wyjdzie. Zacznij od przygotowania krótkiej prezentacji inwestycji i postaraj się zawsze mieć ją przy sobie. Opowiadaj z pasją o swoim projekcie, lecz staraj się nie kierować prośby o finansowanie bezpośrednio do osoby z którą rozmawiasz. Daj im łatwą drogę wyjścia.

Pamiętaj, że inwestor buduje swoją markę w oparciu o  biznes plan swojego projektu oraz o własną osobę (reputację, wiedzę i doświadczenie). Skup się na projekcie. Jeśli twój projekt jest dobry – a tylko z takimi powinieneś zgłaszać się do inwestorów – zadbaj o jak najlepszą prezentację (kolorowe zdjęcia, obliczenia i estymacje przyszłych zysków). Jeśli masz kłopot ze sprzedaniem swojego projektu, to pomyśl o rozwoju umiejętności związanych z komunikacją. (Zapisz się na kurs wystąpień publicznych oraz na szkolenie sprzedażowe.) Dopiero w kolejnym kroku przejdź do przedstawienia siebie. Jeśli jesteś początkującym inwestorem staraj się zaprezentować z jak najlepszej strony, podkreślaj swoją wiedzę w tej dziedzinie. To twoje największe atuty. Jeśli masz już na koncie udane inwestycje to podeprzyj się nimi. Twoje doświadczenie będzie solidnym filarem potencjalnej transakcji.

Strach przed porażką to bariery, które wytwarza twój nadopiekuńczy umysł. To jedna z najpotężniejszych przeszkód w drodze do sukcesu w każdej dziedzinie życia. Strach przed porażką pogrzebał już miliony projektów. Nie tylko w branży nieruchomości. Uważam, że strach przed porażką sabotuje i tworzy w  podświadomości wszystkie pozostałe bariery, wszystkie wcześniej wymienione. Dlatego tej tematyce poświęcę osobny artykuł. Po motywacje jak sobie radzić z barierami odsyłam Cię także do mojej ostatniej książki: Jak kupować nieruchomości pod wynajem. Poradnik początkującego inwestora.

Skomentuj artykuł

Comment