in Wynajem

Jak Przygotować Mieszkanie do Wynajmu

Patrząc na liczbę ofert mieszkań do wynajęcia, nie trudno zorientować się, że rynek najmu cechuje duża konkurencja. Co interesujące niektóre oferty znikają zaledwie w ciągu kilku dni, inne zaś zdają się być prezentowane miesiącami. Umiejętność odpowiedniego przygotowania mieszkania oraz zaprezentowania go potencjalnym najemcom  wydaje się być coraz bardziej pożądana. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym co to jest home staging, dowiesz się jak przygotować mieszkanie do wynajmu i poznasz 10 zasad, które pomogą ci szybko wynająć mieszkanie.

Co to jest Home Staging?

W Polsce usługi ’home staging' stają coraz bardziej popularne. Ten angielski termin nie znalazł jeszcze odpowiednika w naszym języku.  Spróbuję jednak go przetłumaczyć. Termin home to po angielsku dom, zaś staging oznacza inscenizację, reżyserię. Home staging można  zatem przetłumaczyć jako inscenizację/ aranżację mieszkań i domów.

W praktyce home staging jest powszechnie stosowany na rynku nieruchomości w Stanach i Europie Zachodniej i oznacza profesjonalne przygotowanie lokali do sprzedaży.  Celem przeprowadzania inscenizacji jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania lub domu w oczach jego potencjalnych nabywców. Stworzenie przestrzeni, w której nabywcy będą chcieli przebywać i będą dobrze się czuć.  Aby ten cel osiągnąć stosuje się rozmaite techniki, od drobnych prac remontowych,  przez aranżację wnętrza,  czy  nawet wytworzenie specjalnego nastroju podczas prezentacji.

Jak się okazuje home staging jest dość skuteczny. Jak mówią osoby, które profesjonalnie zajmują się tymi usługami,  mieszkania po metamorfozie sprzedają się nawet w ciągu kilku dni, zaś domy do 3 miesięcy. Dodatkowo aranżacja jest w stanie podnieść wartość lokalu nawet do 25 %.  Jeśli odpowiednie przygotowanie do sprzedaży może być aż tak skuteczne to być może warto wykorzystać choćby niektóre z technik home staging do wynajmu. Po co ? Ano po to, żeby zwiększyć swoją przewagę na rynku najmu, szybciej znaleźć najemcę i podnieść swoje wpływy z najmu. Brzmi ciekawie ?

Rynek najmu w Polsce nadal jest bardzo mało sprofesjonalizowany. Duży  odsetek ofert stanowią dawne mieszkania właścicieli albo lokale odziedziczone po zmarłych członkach rodziny. Na przykład takie mieszkanie po babci, które właściciel odziedziczył w spadku i postanowił je wynająć. Ponieważ nie chce czynić zbytnich nakładów wystawia mieszkanie w takim stanie jakby babcia nadal tam mieszkała. Ja to nazywam mieszkanie z duchem.  Inną przykładową sytuacją jest pierwsze mieszkanie  małżeństwa, które  właśnie wyprowadziło się do wymarzonego większego metrażu np.  domu za miastem. W tych mieszkaniach właściciele zostawiają swoje stare, często mocno wysłużone meble, jakieś bibeloty i pamiątki. Przedmioty, które posiadają wartość jedynie dla nich .

Kto chciałby zamieszkać w takim zagraconym, przepełnionym wspomnieniami miejscu? Ja na pewno nie.

Co zatem zrobić aby uczynić mieszkanie atrakcyjnym dla najemcy?

Na pewno warto popatrzeć na nie jego oczami (czyli oczami przyszłego najemcy).

Jak to zrobić?

Można umówić się na konsultacje z profesjonalną firmą oferującą usługi  home staging. Można także zabrać się do tego samodzielnie,  stosując opisane poniższe zasady.

750x100

10 zasad, które pomogą ci szybko wynająć mieszkanie:

I.  Dokonaj niezbędnych napraw

Aby przygotować mieszkanie do wynajmu należy przede wszystkim zadbać o to, aby potencjalny lokator poczuł się w nim bezpiecznie. Potrzeba bezpieczeństwa to podstawowa i najważniejsza ludzka potrzeba.  Odstająca lista przypodłogowa, urwany kontakt, wystające przewody elektryczne czy  kapiący kran w kuchni, to  detale, które z pewnością nie ujdą uwadze klientów. Niosą one ze sobą potencjalne zagrożenie zdrowia a nawet życia.  Dlatego jeśli chcesz aby miejsce, które oferujesz sprawiało wrażenie i było bezpieczne, to na samym początku zajmij się przeglądem i naprawą wszystkich usterek.

II. Odśwież mieszkanie

Mieszkanie po home statgingu powinno sprawiać  świeże.  wrażenie. Idealnie nadaje się do tego kolor biały, ewentualnie odcienie bliskie białemu. Biała farba nie tylko jest najbardziej ekonomiczna ale dodatkowo daje wrażenie czystości i świeżości. Dodatkowo kolor biały  powiększa optycznie rozmiar lokalu.

III. Zadbaj o wyposażenie

Podobnie jak mieszkanie także meble  i wyposażenie mogą zostać odświeżone, tak aby lepiej pasowały do wnętrza. Na przykład starą szafkę wystarczy oczyścić i  pomalować, aby tchnąć w nią nowe życie. Pamiętaj także, że zarówno meble jak i reszta wyposażenia powinny być sprawne i czyste, jeśli potencjalny lokator będzie chciał do nich zajrzeć.

IV. Usuń pozostałości po poprzednich lokatorach

Mieszkanie oferowane do wynajmu powinno sprawiać wrażenie neutralne. Osoba, która wejdzie do takiego mieszkania, nie powinna być w stanie powiedzieć czegokolwiek o jego  poprzednich  mieszkańcach. Co za tym idzie mieszkanie nie może być zagracone zniszczonymi  meblami ani ozdobione kolekcją   pamiątek. Wszystkie te przedmioty należy bezwzględnie usunąć.

V. Dokładnie posprzątaj

Mieszkanie, które oferuje się do wynajmu  powinno sprawiać wrażenie czystego. Gruntowne porządki są wręcz obowiązkowe. I mówiąc gruntowne mam na myśli naprawdę gruntowne.  Mieszkanie MUSI lśnić czystością, zarówno w miejscach widocznych jak i tych których nie widać. Mieszkanie po home stagingu powinno  być niemalże sterylne.

VI. Zadbaj o aranżację

Mieszkanie, w którym chce się przebywać to takie, w którym jest dużo przestrzeni. Umeblowanie  powinno być  raczej minimalistyczne  (choć praktyczne). Nie ma mowy o zagraceniu lokalu starymi meblami czy sprzętami poprzednich właścicieli. Można za to pomyśleć o subtelnych dodatkach, które ocieplą wystrój jak wygodne poduszki czy kolorowa narzuta na sofie.

 VII. Zrób dobre zdjęcia

Aby wzbudzić zainteresowanie najemców już na etapie przeglądania ofert warto zadbać o wykonanie dobrych zdjęć. Zdjęcia powinny być jasne i wyraźne. Fotografować  najlepiej za dnia, gdyż wtedy jest najlepsze światło. Idealnie wykonać zdjęcia aparatem z szerokokątnym obiektywem, który obejmuje największą powierzchnię. Ale jeśli nie masz takiego to dobry będzie i smartphone. Jeśli nie wiesz jak sfotografować mieszkanie najlepiej poszukaj inspiracji w magazynach wnętrzarskich. Tam również znajdziesz rady dotyczące aranżacji wnętrza i dodatków.

VIII. Wytwórz odpowiedni klimat

Kiedy umówisz się z klientami na oglądanie mieszkania zadbaj o odpowiedni klimat podczas prezentacji. Przyjedź wcześniej aby przewietrzyć mieszkanie, pozapalać światła.  Jeśli to zima to włącz grzejniki, aby mieszkanie zdążyło się nagrzać, zanim przybędą klienci. Zadbaj o miły aromat. Metodą, którą ja stosuje (z dużym powodzeniem) jest parzenie świeżej kawy, której aromat wita gości. Praktykuje  się także  włożenie do piekarnika bochenka chleba czy laski wanilii. Możesz także włączyć w tle cichą, relaksacyjną muzykę. Wszystkie te działania wywołają przyjemne skojarzenia i z pewnością podniosą atrakcyjność prezentacji.

IX. Zadbaj o jakość prezentacji

Wielu właścicieli nie bardzo wie jak zachować się podczas prezentacji. W efekcie albo zostawiają klienta samego sobie albo też  drepczą za nim krok w krok. Najlepiej zaproś klienta do środka, opowiedz krótko o zaletach mieszkania. Następnie oprowadź   po wszystkich pomieszczeniach wskazując ich najlepsze cechy.  Potem pozwól aby klient   sam się rozejrzał i zadał pytania.

X. Bądź uprzejmy i serdeczny

To niby oczywiste, a jednak nie każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę. Jak byś się poczuł, przychodząc do sklepu w którym chcesz wydać pieniądze, a już w progu powitał cię nieprzyjemny sprzedawca. Ja raczej bym wyszła. Powinieneś zrozumieć, że wynajem mieszkania niewiele się różni. Tymczasem zbyt często zdarza się,  iż potencjalnym najemcom otwiera drzwi  właściciel znudzony i zniecierpliwiony (bo to już kolejna osoba przychodzi i ogląda) albo zdenerwowany (bo musiał wcześniej urwać się z pracy). Powitaj oglądających z uśmiechem i potraktuj ich jak najważniejszych twoich klientów.

Przeczytaj także : Jak Kupić Pierwsze Mieszkanie pod Wynajem

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment