in Inwestowanie w Nieruchomości

Jak Kupić Pierwsze Mieszkanie Pod Wynajem

Kupowanie pierwszego mieszkania pod wynajem to bardzo ważny moment w życiu inwestora. Jak się do tego przygotować? Co trzeba brać pod uwagę? Jak zaplanować inwestycję aby na niej jak najwięcej zarobić. W dzisiejszym artykule wszystko co musisz wiedzieć o tym jak kupić pierwsze mieszkanie pod wynajem.

Kupowanie mieszkań to nie jest coś co się robi na co dzień. Przynajmniej zdecydowana większość z nas nie robi tego codziennie. Dlatego jeśli jesteś początkującym inwestorem z pewnością przyda ci się kilka rad od osoby, która już kilka mieszkań w życiu kupiła.

Zdobądź wiedzę o inwestowaniu w nieruchomości

Inwestowanie to proces, którego uczymy się wraz z kolejnymi inwestycjami. Zanim  zaczniemy popełniać własne błędy – co często jest nieuniknione – możemy uczyć się na błędach innych! Mam tu na myśli skorzystanie z wiedzy i doświadczenie innych inwestorów. Na szczęście osoby, które osiągnęły sukces w tej dziedzinie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Fakt, że czytasz ten artykuł jest dobrym znakiem 🙂 !

750x100

Zacznij od czegoś małego

Kawalerka lub niewielkie dwupokojowe mieszkanie to dużo lepszy wybór dla początkującego inwestora niż luksusowy apartament albo  dom z ogrodem, nawet jeśli cena zakupu tego drugiego jest wyjątkowo okazyjna. Zaczynając od czegoś małego ograniczasz ryzyko i  dajesz sobie możliwość zdobywania doświadczenia. Ponadto małe inwestycje nie angażują aż tak kapitału a ewentualne pomyłki nie będą aż tak kosztowne.

Trzymaj się blisko domu

Wybierając lokalizację swojej pierwszej inwestycji trzymaj się blisko domu. Wybierz lokalizację, do której szybko i bez dodatkowych kosztów możesz dojechać i którą możesz w łatwy  sposób monitorować. Najlepiej zainwestuj w nieruchomość w tym samym mieście, w którym tym mieszkasz lub w jego bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu możesz trzymać rękę na pulsie swojej inwestycji i być na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w okolicy. W przypadku jeśli wybierzesz nieruchomość w odległym mieście albo nawet w innym państwie nie tylko nie będziesz mieć możliwości bezpośredniego monitorowania zmian w najbliższym otoczeniu twojej inwestycji, ale musisz także wziąć pod uwagę obciążenia związane z bieżącym zarządzaniem twoją nieruchomością.

Mądrze dobieraj doradców

To chyba najlepsza rada jakiej mogę ci udzielić. Większość początkujących inwestorów niepewnie stawia pierwsze kroki i jest niezmiernie wyczulona na wszelkiego rodzaju rady i opinie. Bardzo  istotne jest aby brać pod uwagę wyłącznie rady osób, które wiedzą o czym mówią, czyli w tym przypadku od inwestorów. Czy przyjmowałbyś rady dotyczące zdrowego odżywiania od osoby z widoczną nadwagą? Czy uczyłbyś się pilotażu od kogoś kto nigdy nie siedział w samolocie? Mam nadzieję, że nie! A to niestety  powszechny grzech początkujących inwestorów.  Szukają opinii i rad u osób w najbliższym otoczeniu, które często  nie mają pojęcia o inwestowaniu i same nigdy nie kupiły żadnego mieszkania!

Szukaj okazji

Pamiętaj, że na inwestycji zarabia się w momencie zakupu. Szukaj okazji do tańszego zakupu, zawsze negocjuj ceny zakupu. O tym jak wynajdować okazje na rynku nieruchomości pisałam szczegółowo TUTAJ.

750x100

Wybierz grupę docelową

Czy kupowanie pod wynajem różni się czymś od kupowania na własny użytek? Odpowiedź brzmi tak. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup warto abyś zastanowił się nad  grupą docelową. Kto obecnie wynajmuje mieszkania w Polsce? Jest kilka takich grup :

 • Studenci,
 • Młodzi single, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
 • Młode rodziny, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
 • Firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników,
 • Menadżerowie i specjaliści na kontraktach terminowych.
Dopasuj lokalizację

Co jest absolutnie najważniejsze przy wyborze mieszkania pod wynajem? Każdy inwestor potwierdzi, że najważniejsza jest LOKALIZACJA! Mieszkania w centrum zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem wynajmujących i to w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. Mieszkania w centrum to oferta  dla młodych singli, studentów, menadżerów. Mieszkania w dzielnicach bliskich centrum, dobrze skomunikowanych, najlepiej na nowoczesnych, zamkniętych osiedlach. To mieszkania wybierane przez młode rodziny, firmy oraz bardziej zamożnych pracowników. Mieszkania w pobliżu uczelni to duża gratka dla studentów. Mieszkania w bardziej odległych, ale dobrze skomunikowanych z centrum dzielnicach to oferta dla mniej zamożnych grup.

Nie ryzykuj dużych kwot

Jak już wspomniałam wcześniej,  przygodę z inwestowaniem w nieruchomości najlepiej  zacząć od czegoś małego. Im mniejsze mieszkanie tym lepiej. Największą rentowność uzyskuje się z najmniejszych mieszkań typu : kawalerka/ studio. Wynajęcie ładnej, w pełni urządzonej kawalerki w centrum Warszawy kosztuje niewiele mniej niż wynajęcie dwupokojowego mieszkania o podobnym standardzie. Przy czym zakup i urządzenie kawalerki  to o wiele mniejszy koszt.

Biorąc pod uwagę grupy docelowe i lokalizacje kawalerki najbardziej opłaca się kupować w centrum miasta – dla naszych singli oraz menadżerów.

Mieszkania dla młodych rodzin to najczęściej dwu pokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach, w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum. Takie mieszkania również są dość opłacalne z uwagi na nieduży metraż oraz lokalizację. 

Studenci na ogół wynajmują większe mieszkania w centrum i w okolicach uczelni. W tym przypadku na ogół dzielą koszty najmu na kilka osób. Mieszkania dla studentów powinny mieć dwa, trzy i więcej osobnych pokoi oraz większą kuchnię albo nieduży salon z aneksem kuchennym.

Firmy dla swoich top menadżerów najczęściej wynajmują apartamenty w prestiżowych lokalizacjach. Dla niższych rangą kierowników  oraz specjalistów wynajmują kawalerki i dwupokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach.

Nie uszczęśliwiaj na siłę

Pytanie, które często się pojawia w przypadku początkujących inwestorów : czy i jak wyposażać mieszkanie pod wynajem. Zdarza się bowiem, że wynajmujący przeprowadzają się wraz z własnymi meblami. W takiej sytuacji dość niezręczne może okazać jeśli zainwestujesz w pełne wyposażenie mieszkania po czym pierwszy kandydat będzie chciał wprowadzić się z własnymi meblami. Najlepiej w takiej sytuacji wyposażyć kuchnię i łazienkę, zaś co do reszty umówić się już bezpośrednio z wynajmującym. Rzadko się zdarza, że ktoś chce wprowadzić się od zaraz. Dlatego jeśli umówisz się na wyposażenie mieszkania po podpisaniu umowy najmu, zawsze będziesz mieć  ten tydzień lub dwa na doposażenie lokalu. W przypadku jeśli kupisz mieszkanie w pobliżu uczelni i nastawiasz się na wynajmowanie  studentom wówczas od razu zajęłabym  się zakupem wyposażenia. Raczej nie spotkałam się z tym aby studenci wprowadzali się z własnymi meblami. Podobnie rzecz się ma w przypadku apartamentów i mieszkań wynajmowanych przez firmy.

Podpisz umowę

Jak w każdym biznesie tak i w wynajmowaniu mieszkania jestem zwolenniczką spisywania umów. Kiedy wszystko jest spisane na papierze i na nim widnieją podpisy to zdecydowanie łatwiej jest później rozwiązywać wszelkie wątpliwości czy spory.

Mieszkanie najlepiej przekazać najemcy protokołem, w którym bezwzględnie powinny się znaleźć takie pozycje jak stany liczników czy spis  bardziej wartościowych  przedmiotów będących na wyposażeniu mieszkania.

Monitoruj zobowiązania

Przyjęło się, że to najemca pokrywa koszty opłaty licznikowych za media takie jak : prąd, ogrzewanie, woda. Zdarza się niestety, że najemcy spóźniają się z tymi opłatami. Dlatego warto mieć w dostawcy informatora o wszelkich opóźnieniach, aby można było odpowiednio wcześniej zareagować. Większość dostawców posiada serwisy online lub powiadamianie sms-em o opóźnieniach w opłatach.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

17 Comments

  • Bardzo ciekawe porady. W Warszawie, a pewnie też w innych dużych miastach, mimo cen mieszkania pod wynajem zdecydowanie korzystniej wypadają w śródmieściu, albo śródmiejskich dzielnicach jak Żoliborz, Ochota czy Mokotów. Ze względu na odległości, ceny wynajmu w dzielnicach podmiejskich są drastycznie niższe, także w relacji do kosztów zakupu mieszkania. Tym bardziej dość trudno korzystnie wynająć dom czy mieszkanie pod Warszawą.

 1. Bardzo dobry artykuł, przyjemnie się go czyta 🙂
  Mam pytanie co do podpunktu 'trzymaj się blisko domu'. Co jeśli w znacznej odległości, jest dom w który możemy zainwestować i wydaje się być to bardzo opłacalne? Mam na myśli mieszkania w krajach, które dotknął kryzys, takich jak Grecja, Bułgaria czy Portugalia. Co o tym myślisz? 🙂
  Podsyłam link do znalezionego w sieci artykułu, abyś mogła się do niego odnieść: http://www.nieruchomosci.com.pl/artykuly/gdzie_grecja_traci_tam_drugi_korzysta,3212.html

  • Witam, dziękuję za ten komentarz i link do artykułu. Temat inwestowania w krajach Południa Europy jest kuszący, jednak nie namawiam do tego moich początkujących inwestorów. Uczyć się inwestowania zalecam na własnym podwórku, gdzie możemy być na bieżąco ze zmianami w otoczeniu, gdzie nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z zarządzaniem i obsługą nieruchomości. Pozdrawiam

 2. Pierwsze mieszkanie pod wynajem dobrze kupić w systemie aparthotel, łatwiej spłacić w przypadku kredytu (Wola Invest obiecuje zysk 5% w skali roku) i o wiele lepsze od standardowego jeśli wziąć pod uwagę zarządzanie i opiekę operatora.

 3. Może warto postawić na tańsze mieszkanie ale za to w spokojnej okolicy, na idealnym kameralnym osiedlu? ***** jest miejscem dla miłośników ekologii.

 4. Bzdury. Gdzie ocena danego mieszkania z punktu płacenia podatku ? Gdzie informacje o księdzie lub jej braku ? To jest taki artykuł w stylu „chleb jest dobry bo jest dobry” – wszyscy to wiemy.

 5. hmm. Trudno w jednym artykule zahaczyć o wszystko. Zarówno podatki jak i księgi wieczyste – to temat na przynajmniej jeden osobny i potężny wpis 🙂 Nie da się poruszyć wszystkiego w jednym artykule na blogu. Ja osobiście uważam że wpis jest merytoryczny i po prostu dobry :). A kwestia ksiąg wieczystych i podatków zawiera się w punkcie zdobądź wiedzę o inwestowaniu 🙂 Co nie znaczy że teoria uchroni nas od nieprzewidzianych sytuacji 🙂 A punkty wymienione w artykule są jak najbardziej odpowiednie 🙂 I nadające kierunek czy plan działania

 6. Sama wynajmuje mieszkanie i wiem po sobie, że bardzo ważne jest przemyślenie lokalizacji mieszkania, gdzie ono się będzie znajdować. W jednych miejscach będzie więcej studentów szukających mieszkań, w innych wczasowiczów i tak dalej. Ja akurat mam mieszkanie nad morzem i jestem zadowolona z tego wyboru, przez pierwsze lata wynajmowałam go wczasowiczom a teraz sama w nim mieszkam, bo kredyt został spłacony i mogłam sobie pozwolić na zmianę miejsca zamieszkania z drugiego końca Polski prosto do Gdyni. Teraz kupiłam drugie mieszkanie też nad morzem i drugą ważną rzeczą jaką wiem z własnego doświadczenia jest wybór dewelopera, który nie tylko obiecuje ale działa zgodnie z obietnicami i nie robi fuszerki a wykańcza mieszkanie zgodnie ze standardami, które przedstawia we wstępnym planie. Osobiście jestem mile zaskoczona ze współpracy z XXX (wrzucam linka może kogoś zainteresuje) .