in Inwestowanie w Nieruchomości, Najem

Jak Bezpiecznie Wynajmować Mieszkania

Jak wynajmować mieszkania. Wynajmuj bezpiecznie – wademekum dla właścicieli mieszkań. Bo tak właśnie brzmi pełny tytuł mojej najnowszej książki. Publikacji, która kompleksowo zajmuje się tematem ochrony inwestorów oraz właścicieli mieszkań i szczegółowo, krok po kroku, omawia wszystkie zagadnienia związane z bezpiecznym najmem. Sprawdź co zyskujesz. 

Sytuacja z życia wzięta 

Wyobraź sobie taką sytuację.  Kupujesz swoje pierwsze mieszkanie pod wynajem. Oczywiście jego zakup finansujesz kredytem hipotecznym. W biznes planie zakładasz, że raty kredytu spłacać będziesz z przychodów z czynszu najmu. Naprawdę się cieszysz, kiedy szybko pojawia się najemca. Szczególnie go nie weryfikujesz, bo przecież ważne jest, żeby mieszkanie jak najszybciej zaczęło zarabiać na spłatę kredytu. Po pewnym czasie najemca przestaje płacić …

Umowę najmu masz co prawda podpisaną, choć wzór jest ściągnięty z internetu. Ale w końcu dodałeś do niej własne zapisy, żeby się przed taką sytuacją ochronić. Skoro najemca nie płaci, to zgodnie z zapisem umowy wypowiadasz mu mieszkanie. Najemca jednak wcale nie ma zamiaru się wyprowadzić. Jak się wkrótce dowiadujesz, ma do tego prawo. Zapisy w twojej umowie najmu są nieważne, a najemcę chroni ustawa o ochronie praw lokatorów.

To nie koniec. Okazuje się bowiem, że twój najemca jest bez pracy, choć zawierając z tobą umowę twierdził, że jest inaczej. Ale nie zweryfikowałeś przecież tej informacji. A teraz długi narastają. W końcu zgodnie z prawem udaje ci się wypowiedzieć umowę, ale najemca nadal odmawia opróżnienia lokalu. Idziesz do sądu, ale ten nie możne zasądzić eksmisji, bo najemca jest bezrobotny i przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Gmina jednak wcale się nie kwapi, aby taki lokal mu wydać. W końcu potrzebujących jest wielu, a zasobów brak.

Brzmi niebyt ciekawie, prawda?

Dlatego właśnie postanowiłam napisać książkę o bezpiecznym najmie. Chcę, aby jak najmniej było takich sytuacji jak ta opisana powyżej. Chcę, aby każdy, kto zajmuje się  najmem, w jednym miejscu znalazł wszystkie najważniejsze informacje, zasady, praktyki oraz aktualną wiedzę na temat bezpiecznego najmu. Oczywiście ryzyka nigdy nie ograniczysz  do zera. Jeśli tak myślisz, to możesz od razu zapomnieć o zarabianiu na najmie. Ale jeśli wiesz jak zniwelować ryzyko to będziesz także  wiedzieć jak się zachować praktycznie w każdej sytuacji. I temu właśnie ma służyć ta książka.

Najem może być bardzo dobrym biznesem. Pod warunkiem, że znasz i rozumiesz zasady, że rozważnie dobierasz swoich najemców, że masz dobrze skonstruowane umowy, że monitorujesz należności, doglądasz swoich nieruchomości i rozsądnie rozliczasz przychody. Niestety! Najem może także być bardzo złym biznesem, jeśli trafisz na oszusta, który wie jak wykorzystać prawo, stawiające sobie cel ochronę  najemców przed „złymi właścicielami mieszkań”.

Czego się dowiesz z tej publikacji? 

Przede wszystkim poznasz najważniejsze zasady bezpiecznego najmu. Dowiesz się między innymi jak weryfikować najemców, jak zawierać bezpieczne umowy najmu, na co szczególnie zwracać uwagę, jakich błędów nie popełniać, jak się zachowywać po podpisaniu umowy, jak przeprowadzać wizytację lokalu, kiedy i jak windykować należności, jak szybko dochodzić roszczeń przed sądem. W publikacji poruszam także tematykę podatkową, piszę o tym, jak mądrze rozliczać podatki z najmu, jak przeprowadzić optymalizację podatkową, aby jak najdłużej płacić zero podatków. Na koniec zamieszczam wzory dokumentów do wykorzystania- umowy najmu, załączniki, protokoły, wezwania i inne niezbędne pisma.

Czym ta publikacja różni się od innych pozycji na rynku?

 • Przede wszystkim jest to praktyczny poradnik, który krok po kroku przeprowadzi cię przez temat najmu lokalu mieszkalnego.
 • To kompendium wiedzy dotyczące bezpiecznego najmu – od weryfikacji najemcy, zagadnienia związane z umowami, po windykację należności i sprawne dochodzenie roszczeń przez sądem.
 • Oprócz praktycznej wiedzy zyskasz także motywację do rozpoczęcia (bądź kontynuowania) swojej drogi ku wolności finansowej.
 • Poznasz metody optymalizacji podatkowej, dzięki czemu twoja droga do wolności  znacznie przyspieszy.
 • Otrzymasz także do wykorzystania zestaw dokumentów związanych z najmem –  umowy, załączniki, protokoły i niezbędne pisma.

Co mówią moi czytelnicy?

Oto cytaty z maili, które otrzymałam od moich czytelników :

Pani Małgorzato, dziękuję serdecznie za dwie wspaniałe książki i bardzo ciekawego bloga. Jestem pełna podziwu dla Pani pracy. Jest Pani dla mnie wspaniałym przykładem kobiety przedsiębiorczej, ambitnej i odważnej.
Agnieszka 

 

Niedawno zakupiłem u Pani trzy książki, po czym przeczytałem je jednym tchem. Chciałbym podziękować Pani za tą ogromną pigułkę wiedzy i włożony w nią trud. Jak dobrze że komuś chciało się coś takiego napisać! Sławomir

 

Pani Małgosiu,

kawał zajebistej roboty, jeśli tak mogę to ująć 🙂
Jest Pani wiarygodna, otwarta, pisze Pani w sposób bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia. Bardzo się cieszę, że odkryłam Panią w internecie.
Sara 

Zakres publikacji 

 • Profesjonalizacja rynku najmu w Polsce
 • Wolność finansowa
 • Zasady bezpiecznego najmu
 • Weryfikacja najemcy krok po kroku
 • Umowy najmu – omówienie
 • Oznaczenie stron umowy
 • Przedmiot umowy najmu
 • Wydanie lokalu
 • Oznaczenie czasu trwania umowy
 • Czynsz najmu i opłaty niezależne od wynajmującego
 • Kaucja zabezpieczająca
 • Podwyższenie czynszu najmu
 • Wydatki związane z utrzymaniem lokalu
 • Utrzymanie, naprawy i konserwacja
 • Obowiązki wynajmującego
 • Obowiązki najemcy
 • Zakończenie najmu
 • Wypowiedzenie umowy najmu
 • Własne zapisy w umowie najmu
 • Zwrot lokalu
 • Rozliczenia stron
 • Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego
 • Kara umowna w umowie najmu
 • Najem instytucjonalny i okazjonalny
 • Najem instytucjonalny
 • Najem okazjonalny
 • Postawa właściciela podczas trwania umowy najmu
 • Wizytacje lokalu
 • Windykacja należności
 • Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej
 • Powództwo eksmisyjne
 • Odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego
 • Jak mądrze płacić podatki od najmu
 • Wzory dokumentów
 • Akty Prawne

Kim jestem?

Nazywam się Małgorzata Pioszyk. Jestem inwestorem, publicystką, trenerem, a przede wszystkim pasjonatką na drodze do wolności finansowej. Jestem autorką popularnego Bloga o inwestowaniu w nieruchomości, oraz kilku poradników z zakresu inwestowania w nieruchomości. Moją misją jest edukowanie i motywowanie do ciągłego polepszania jakości życia na wszystkich jego płaszczyznach: finanse, kariera, relacje, emocje, zdrowie, rozwój osobisty.

Najczęściej zadawane pytania :  

Jak otrzymam zamówione produkty?

Po kliknięciu w przycisk KUP TERAZ zostaniesz przekierowany do formularza zakupowego. Wypełnij formularz i złóż zamówienie. Po kliknięciu w przycisk złóż zamówienie i  zapłać online, zostaniesz przekierowany do strony bezpiecznych płatności Dotpay. Po opłaceniu zamówienia dostaniesz  ode mnie e-mail z linkiem do pobrania Twojego zamówienia. Najlepiej pobierz je od razu na Twój komputer, gdyż link straci ważność po 72 godzinach.

Czy otrzymam fakturę VAT?

Tak. Wypełniając formularz zamówienie zaznacz opcję : chcę otrzymać fakturę.

W jakim formacie otrzymam zamówiony produkt?

Zaraz po opłaceniu zamówienia dostaniesz e-mail z linkiem do pobrania Twojego zamówienia. E-book otrzymasz w formie PDF.

Ile stron ma książka? 

Książka ma 162 strony, w formacie A4, czcionka Cambria 12, odstęp 1,5.

Czy jest dostępna wersja papierowa?

Jestem eko, dlatego wszystkie moje publikacje dostępne są wyłącznie w wersjach ‚eko’, czyli w formie e-booka (pdf)  oraz audiobook (mp3).

Co jeśli książka mi się nie spodoba?

Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli książka ci się nie spodoba, to ja nie chcę twoich pieniędzy. Kropka. Wszystkie moje publikacje objęte są gwarancją satysfakcji.  Jeśli książka ci się nie spodoba, albo po przeczytaniu nie będziesz z jej lektury zadowolony, to oddam ci pieniądze.

Dotpay nie obsługuje mojego rachunku bankowego, albo mam konto w banku zagranicznym, co mam zrobić? 

Masz klika opcji, możesz:

 1. Skorzystać z opcji przelewu na platformę Dotpay ( jest to dostępna opcja podczas zakupu).
 2. Wysłać płatność za pośrednictwem PayPal paypal.me/wedomediagroup a następnie wysłać mi e-mail z informacją w opłaconym pakiecie na [malgorzata (at) jakkupowacmieszkania.pl].  Po otrzymaniu pełnej kwoty płatności wyślę Ci linki do pobrania zakupionych e-booków.
 3. Przelać płatność bezpośrednio na moje konto Małgorzata Pioszyk 82 1140 2004 0000 3402 2778 0978 wpisując nazwę pakietu w tytule, a następnie wysłać mi e-mail z informacją o opłaconym pakiecie na [malgorzata (at) jakkupowacmieszkania.pl]. Po otrzymaniu pełnej kwoty płatności wyślę Ci linki do zakupionych pobrania e-booków.
 4. Dane do przelewu z zagranicy : 
  Małgorzata Pioszyk PL82 1140 2004 0000 3402 2778 0978, mBank S.A. FORMERLY BRE BANK S.A. (RETAIL BANKING), LODZ, SKRYTKA POCZTOWA 2108, 90-959 LODZ 2, kod BIC/SWIFT mBanku: BREXPLPWMBK, SORT CODE/numer rozliczeniowy – 11402004

Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie

To nie jest pytanie ? Ale zawsze możesz napisać do mnie [malgorzata (at) jakkupowacmieszkania.pl]  Odpowiadam na wszystkie pytania, jakie dostaję od czytelników.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Witam,

  Czy jest przewidziany jakiś upust na książkę „jak wynajmować mieszkanie” dla osób, które już zakupiły wcześniej 3 poprzednie pozycje e-bookowe? Nawiasem mówiąc książki super na początek przygody z nieruchomościami, doprowadziły mnie do punktu w którym potrzebuję najnowsza, za co serdecznie dziękuję:) Jedyna uwaga, że mogłyby być wydane w formacie mobi lub podobnym uniwersalnym formacie, gdyż .pdf jest tragedią na czytnikach typu kindle.

  Pozdrawiam,
  Radek

 2. Każdy, kto wynajmuje mieszkanie liczy na to, że trafią mu się solidni, uczciwi i dbający o powierzone mienie najemcy. To normalne, bo nieruchomości nie są tanie. Rzeczywistość jednak, jak wiemy jest różna. Po pierwszę należy zawrzeć umowę najmu w formie pisemnej, sporządzić rzetelny protokół zdawczo-odbiorczy, reagować na zgłoszenia najemców, a na końcu uczciwie rozliczyć kaucję.