in Inwestowanie w Nieruchomości

Gdzie Szukać Zmotywowanych Sprzedających

Inwestor zarabia w momencie zakupu. To jedna z najważniejszych zasad inwestowania. Aby dobrze zarobić inwestor koncentruje się na szukaniu okazji, a konkretnie na szukaniu zmotywowanych sprzedających. W dzisiejszym artykule wszystko o tym gdzie szukać zmotywowanych sprzedających.

W artykule Jak wyszukiwać okazje na rynku nieruchomości opisałam szczegółowo kim są zmotywowani sprzedający i jakie są najczęstsze powody sprzedaży poniżej wartości nieruchomości. Dla przypomnienia   dodam, że zmotywowani sprzedający to osoby, które z różnych przyczyn – najczęściej losowych lub osobistych – są zmuszone do szybkiej sprzedaży. Takie osoby albo pilnie potrzebują pieniędzy albo też z jakiegoś powodu nieruchomość stanowi dla nich kłopot. Przykład zmotywowanego sprzedającego, to osoba która nie jest w stanie spłacać zaciągniętych kredytów. Inne przykłady to rozwód, wyjazd za granicę, niechciany spadek.

Gdzie szukać zmotywowanych sprzedających

Internet

Internet to moje ulubione źródło informacji. Zresztą nie tylko informacji. Moją drugą połowę poznałam przez Internet. Część moich  inwestycji odbywa się w Internecie. Sprzedaż moich książek i kursów odbywa się  przez Internet. Chyba rozumiesz, że jestem głęboko przekonana co do skuteczności tego medium. Mam ku temu powody.

Portale ogłoszeniowe lubię z uwagi na możliwość filtrowania ogłoszeń oraz przeglądania zdjęć. Wyszukiwania możesz zawęzić do numeru piętra, liczby pokoi, metrażu, dzielnicy, rodzaju nieruchomości, charakteru nieruchomości, daty wybudowania, ceny itp. To bardzo przydatne narzędzia, pozwalają na sporą oszczędność czasu.

Poszukiwania zmotywowanych sprzedawców  rozpocznij od popularnych portali nieruchomości. Jest ich bardzo wiele, więc z pewnością wybierzesz kilka serwisów, które najbardziej będą ci odpowiadać. Większość stron wyróżnia lub ‘taguje’ ogłoszenia mieszkań przeznaczonych do szybkiej sprzedaży. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie frazy jak ‘szybka sprzedaż + miasto’, ‘możliwość negocjacji ceny + miasto’ , ‘tyko za gotówkę + miasto’. Po chwili powinny się pokazać wstępne wyniki w postaci listy ogłoszeń.

Prasa

Mówi się, że Internet pomału wypiera prasę. Dlatego,  może zdziwić cię fakt, że w lokalnej prasie – zwłaszcza w dodatkach tematycznych – można ciągle jeszcze znaleźć sporo ogłoszeń. Kto zamieszcza ogłoszenia w prasie ? Sprzedający, którzy chcą dotrzeć do jak najszerszego grona potencjalnych kupujących (!) Osoby starszej daty, które nie korzystają na co dzień z Internetu.  Obydwie wymienione  grupy mogą okazać się potencjalnymi kandydatami na zmotywowanego sprzedającego. Nie warto zatem pomijać lokalnej prasy i dodatków.

Bezpośrednie ogłoszenia

Ogłoszenie to kolejna metoda, z której możesz skorzystać dla pozyskiwania potencjalnych sprzedających. Jeśli śledzisz uważnie rynek nieruchomości, na pewno  już się z tym spotkałeś. Otóż dla zwiększenia skuteczności poszukiwań,  inwestorzy często sami zamieszczają ogłoszenia. Nazwijmy je ogłoszeniami bezpośrednimi. A zamieszczane są min.  na portalach internetowych, w prasie oraz na ulotkach.  Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w jakieś konkretnej okolicy to polecam ulotki. To krótkie ogłoszenia, drukowane i dostarczane w skrzynki pocztowej lub zamieszczane w budynku lub dzielnicy.

Najbardziej przemawiają do mnie krótkie i zwięźle sformułowane komunikaty, typu :


KUPIĘ DWUPOKOJOWE MIESZKANIE W TEJ OKOLICY!

PŁACĘ GOTÓWKĄ!

ZADZWOŃ, NR TEL…


KUPIĘ MIESZKANIE W TEJ OKOLICY,

KAŻDA WIELKOŚĆ, SZYBKA GOTÓWKA!

ZADZWOŃ, NR TEL…


KUPIĘ MIESZKANIE W TEJ KAMIENICY!

ZADZWOŃ, NR TEL…


Kiedy wykorzystasz wszystkie dostępne możliwości zrób bazę ogłoszeń do selekcji. Wstępnej weryfikacji dokonasz na etapie pierwszej rozmowy telefonicznej. Najlepiej  tak pokieruj  rozmową, abyś mógł uzyskać jak najwięcej informacji na  temat sytuacji właściciela oraz samej nieruchomości. Zadawaj pytania, które pomogą ocenić elastyczność w kwestii negocjacji ceny oraz oczywiście pytania na temat samej nieruchomości.

750x100

Wstępny rekonesans telefoniczny powinien wyłonić listę mieszkań, które pojedziesz obejrzeć.

Przykładowe pytania jakie możesz zadać :

  1. Dlaczego Pan/Pani sprzedaje to mieszkanie ?
  2. Jakie są powody sprzedaży tego mieszkania ?

Są to tak zwane pytania otwarte, które powinny  pozwolić sprzedającemu przekazać swoja opowieść,  zaś tobie poznać faktyczne powody sprzedaży.

Kolejne zestaw pytań to pytania zamknięte, doprecyzowujące.

  1. Jak długo Pan/Pani mieszkał w tym mieszkaniu?
  2. Kiedy Pan/Pani kupił to mieszkanie?
  3. Za ile Pan/ Pani kupił to mieszkanie?

Te pytania pozwolą ocenić jaką cenę sprzedający zapłacił i na ile może być  skłonny do negocjowania.

  1. Jaka była pierwotna cena za jaką próbował Pan/Pani sprzedać mieszkanie?
  2. Jak długo to mieszkanie jest wystawione na sprzedaż?

To kolejne informacje pomocne w ocenie poziomu motywacji sprzedającego.

  1. Czy zamieszczone w ogłoszeniu zdjęcia oddają aktualny stan mieszkania?
  2. Kiedy zostały zrobione zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu?
  3. Jakie naprawy zostały w ostatnim czasie wykonywane w mieszkaniu?
  4. Czy mieszkanie wymaga jakiś bieżących napraw?

W ten sposób upewnisz się co do faktycznego stanu nieruchomości. Niestety dość często zdarza się, że sprzedający zamieszczają w ogłoszeniach wizualizacje lub nieaktualne zdjęcia ( z tzw. czasów świetności lokalu), podczas gdy mieszkanie faktycznie nadaje się do generalnego remontu.

  1. Czy podana w ogłoszeniu cena jest do większej negocjacji?
  2. O ile jest Pan/Pani skłonny opuścić cenę?

Zadając te pytania dowiesz się jakie jest nastawienie sprzedającego do negocjowania ceny.

Warto pamiętać, że negocjacje to standard przy zakupie. Sprzedający z reguły ustalają cenę nieco ponad tą, jakiej faktycznie oczekują, aby po negocjacjach osiągnąć właściwą cenę. O tym jak negocjować zakup mieszkania przeczytasz TUTAJ

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

 1. Witam Serdecznie,
  bardzo ciekawy blog, bardzo dobrze czyta się Pani wpisy/artykuły.
  Przeczytalem mnostwo materialow na tematy, o ktorych Pani pisze ale glownie w jezyku angielskim z doswadczen rynku amerykanskiego. W Polsce jakos ludzie sobie nie ufaja i wydaje mi sie inwestowanie w nieruchomosci trudniejsze. W kazdym razie jezeli Pani sie udalo i ma Pani juz niezbedne doswiadczenie w tej dziedzinie to tylko pogratulowac i zycze dalszych sukcesow.
  Tak sie zastanawiam czy jest mozliwosc podyskutowania z Pania na tematy dotyczace inwestowania w nieruchomości?
  Pozdrawiam
  Wojtek

  • Witam Serdecznie i dziękuję za miłe słowa. Ja również czerpię inspirację z bardziej rozwiniętych rynków i staram się je wdrażać tutaj. Czasem się udaje a czasem się uczę 🙂 Jestem otwarta na dyskusje i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniami, dlatego między innymi prowadzę tego bloga. Zadedykuję tej dyskusji osobny artykuł. Zapraszam Pana do komentowania i zadawania pytań.