in Inwestowanie w Nieruchomości

Dlaczego Inwestować w Nieruchomości

Pozwól, że opowiem Ci dlaczego warto inwestować w nieruchomości. Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeglądać listy najbogatszych ludzi świata publikowane przez magazyn Forbs? Mnie się zdarzyło. Uważam, że to bardzo inspirujące czytać o tym jak ludzie budują wielomiliardowe fortuny. Czy to się dzieje gdzieś w Stanach Zjednoczonych, w Chinach czy w Polsce, to można zaobserwować pewne wspólne cech strategii bogacenia się najbogatszych ludzi świata. Każdy miliarder jest inwestorem i prawie każdy inwestuje w nieruchomości. Więc jeśli naprawdę chcesz być bogaty to po prostu zachowuj się tak jak zachowują się bogaci, rób to co oni ! Czy to aż takie proste? 

 

Nie czekaj żeby kupić nieruchomość. Kup nieruchomość i czekaj T.Harv Eker. 

Przyjrzyjmy się sytuacji na rynku w Polsce. Dużo się mówi o tym, ze mamy obecnie rekordowo niskie stopy procentowe. Co to dokładnie oznacza? Stopa procentowa wyraża cenę kapitału, a jeszcze dokładniej oprocentowanie kapitału pożyczanego innym.                  Z jednej strony cieszymy się zatem niskimi kosztami kredytów, z drugiej zaś wyjątkowo nisko oprocentowane są lokaty bankowe. Jeśli dysponujesz kapitałem to na najlepszych lokatach bankowych uzyskasz nie więcej niż 3 %. Osobiście uważam, iż trzymanie kapitału na lokatach  jest delikatnie mówiąc nierozsądne. W dużym uproszczeniu uważam to za finansowanie wysokich zarobków banków. Dlaczego tak uważam? Przyjrzyj się następującej sytuacji. Bank zarabia na udzielaniu kredytów. Na kredytach bank zarabia od 5 do 12 %.  Udzielane kredyty bank finansuje w dużej mierze z  lokat. Kto faktycznie na tym zarabia?

Porównam teraz jak pracuje kapitał na lokacie bankowej a jak pracuje ten sam kapitał zainwestowany w mieszkanie pod wynajem. 

Załóżmy, że masz do dyspozycji wolny kapitał w kwocie 355 000 zł.

Porównam jak pracowałby ten kapitał w całości zainwestowany w lokatę bankową oprocentowaną na 3 % w skali roku lub w zakup mieszkania pod wynajem.

Lokata bankowa

355 000  zł x 3 % = 10 650 zł

10 650 zł – 19 % podatku Belki = 8 505 zł

Twój zysk na lokacie po 12 miesiącach to 8 626,50  zł

Mieszkanie pod wynajem

Aby urealnić obliczenia przyjmuję, że mieszkanie będzie wynajmowane przez 11 miesięcy w roku.

Roczna stopa zwrotu (ROI)  obliczona została jako to iloczyn miesięcznego przepływu finansowego oraz ilości miesięcy podzielony przez całkowity koszt zakupu i pomnożony przez 100 %.

ROI inwestrycji mieszkanie 40 m2 kapitał własny

Twój zysk z wynajmu po 12 miesiącach to 16 791,87 zł

A teraz przedstawię sytuację, w której inwestor stosuje dźwignię finansową. 

Lokata bankowa

68 824 zł x 3% = 2064,72  zł

1050 – 19 %  podatku Belki =1671,70 zł

Twój zysk na lokacie po 12 miesiącach to 1671,70 zł

Mieszkanie pod wynajem finansowane kredytem hipotecznym

W tym przypadku finansujesz się kredytem hipotecznym, kapitał własny potrzebny zrealizowania tej inwestycji to 68 824,00 zł. Do obliczenia raty kredytu użyłam oferty jednego na największych banków polskich.

ROI inwestrycji mieszkanie 40 m2 kredyt hipoteczny

Twój zysk po 12 miesiącach 4300,80 zł

Wnioski z powyższych wyliczeń nasuwają się same. Po pierwsze o wiele bardziej opłaca się inwestować w nieruchomości pod wynajem niż trzymać pieniądze na lokacie bankowej. Ale jeszcze bardziej opłaca się wzmacniać efekt inwestycji używając dźwigni finansowej!  W tym przypadku dźwignią jest kredyt hipoteczny. To najlepsze dostępne na rynku narzędzie finansowania zakupu nieruchomości. O dźwigni przeczytasz jeszcze więcej w kolejnych artykułach. Tymczasem przez chwilę wyobraź sobie sytuację, w której wykorzystujesz dźwignię finansową przy pracującym kapitale 355 000 zł.

Jeśli przyjmę założenie z dokonanych przed chwilą obliczeń, to stopa zwrotu powinna wynieść  około 6,25 %. Co przy zainwestowanym kapitale 355 000 zł daje nam zarobek w kwocie 22 187,5 zł netto rocznie.  To jest  ok.  1 848,95 zł miesięcznie. Dla porównania średnia krajowa wynosi obecnie 3942,78 zł brutto, co na rękę daje jakieś 2800 zł. Na to pracuje się 40 godzin w tygodniu, czyli jakieś 168 godzin w miesiącu. W sytuacji kiedy pracuje kapitał twoje zaangażowanie może się ograniczyć do jakiś 4 godzin tygodniowo.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś przekonany, że  inwestowanie w nieruchomości jest korzystne. Jeśli masz jakieś pytania albo komentarze do tego artykułu zachęcam cię do ich dodawania.

I koniecznie już teraz zapisz się do newslettera! 

Zobacz także : Jak wyszukiwać okazje na rynku nieruchomości 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ ?

Jeśli tak to zarejestruj się do newslettera. Otrzymasz darmowe e-booki, webinary, szkolenia, zniżki na publikacje. Dbam o prywatność, nigdy nie spamuję.

Skomentuj artykuł

Comment

  1. Dzień Dobry
    Nie długo stanę się pełnoletni i będę wchodził w dorosłe życie i od razu chciałbym zacząć inwestycję żeby jak najszybciej uzyskać dochód pasywny (wiem że to się nie stanie w rok ani 2). Po przeczytaniu artykułu chciałbym to zrobić poprzez nieruchomości z wykorzystaniem dźwigni finansowej. I tu pojawia się problem z kredytem. Żaden bank nie będzie chciał dać kredytu na mieszkanie 18-latkowi. Zna Pani jakiś sposób żebym w tak młodym wieku zaczął inwestować w nieruchomości pod wynajem ? Wiem że jest Pani o wiele bardziej doświadczona ode mnie, dlatego będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

    • Dzień dobry,

      Bardzo się chwali, że w już młodym wieku chcesz rozpoczynać inwestowanie w nieruchomości. Namawiam, abyś zaczął od edukacji. Wiedza to jest taki fundament na którym możesz zacząć budować swoją karierę inwestora. Istnieją różne możliwości poza tradycyjnym finansowaniem inwestycji kredytem bankowym. Ale na początek zawsze mówię : zdobądź pewną wiedzę. Możesz zacząć od lektury moich artykułów na blogu lub zakupu którejś z książek