in Edukacja Inwestora, Inwestowanie w Nieruchomości

10 Przykazań Początkującego Inwestora w Nieruchomości

Kupowanie pierwszej nieruchomości w celach inwestycyjnych to bardzo ważny moment w życiu inwestora. Jak się do tego przygotować? Co powinieneś brać pod uwagę? Jak wybrać inwestycję, aby na niej jak najwięcej zarobić. W  dzisiejszym artykule przedstawię 10 przykazań początkującego inwestora, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, żeby  kupić swoją pierwszą nieruchomość na flipa lub pod wynajem.

Ten artykuł jest fragmentem e-booka : „Jak przestać się bać i  (wreszcie) zacząć inwestować w nieruchomości”.  Napisałam go specjalnie z myślą o osobach, które stawiają dopiero pierwsze kroki w inwestowaniu w nieruchomości, lub dopiero myślą o ich postawieniu. To zestaw najważniejszych rad, jakie mogę dać początkującym inwestorom.

I.              Zdobądź pewną wiedzę

Każdy dom potrzebuje solidnych fundamentów. Tak samo każdy inwestor potrzebuje solidnej edukacji jako filaru dla swojego sukcesu.

Inwestowanie to proces, którego uczysz się wraz z  kolejnymi inwestycjami. Zanim  zaczniesz popełniać własne błędy – co jest niestety nieuniknione – ucz się na błędach innych! Mam tu na myśli fakt, że edukacja daje możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia innych inwestorów. Osoby, które osiągnęły sukces w  dziedzinie inwestowania, chętnie się nim dzielą. No całkiem naturalny proces.

Skąd czerpać wiedzę?

Książki

To najbardziej tradycyjna forma zdobywania wiedzy. Powstało bardzo wiele książek o tematyce inwestowania w nieruchomości. Jeśli poważnie myślisz o karierze inwestora powinieneś znać już kilka tytułów. Jeśli nie lubisz czytać, to żadna wymówka. Żyjemy w XXI wieku, większość książek można dostać w formie audio.

Blogi

Blogi to eksperckie strony internetowe (jak chociażby ta strona, na której właśnie jesteś  :)).  Blogi to wspaniałe źródło informacji na temat inwestowania w  nieruchomości. Autorem bloga jest jedna lub kilka osób, które pasjonują się tematyką zarabiania na nieruchomościach. Są to tak zwani eksperci. Zamieszczają oni na swoich blogach wszelkiego rodzaju informacje, porady, opisy inwestycji, kalkulacje, narzędzia itp. Na blogach znajdziesz informacje praktycznie z każdego aspektu dziedziny inwestowania w nieruchomości.

Mentor

Prawdopodobnie najwięcej o inwestowaniu nauczyć się od innych inwestorów. Mentor to doświadczony inwestor, który podzieli się swoją wiedzą i  doświadczeniem z kimś, kto dopiero stawia pierwsze kroki. Mentor to taka osoba, kto chętnie doradzi, wskaże możliwe rozwiązania twoich problemów. Ludzie lubią dzielić się swoją wiedzą a inwestorzy niczym się w tym nie różnią.

Na rynku działają także osoby, które oferują odpłatne konsultacje oraz usługi mentorskie. Cóż, dobra rada jest wprawdzie bezcenna, jednak osobiście mam pewien problem z tymi, którzy pomagają innym jedynie za 9 999 zł.

Dlatego raczej namawiam cię do szukania mentora w sposób ‘organiczny’.

Jak to zrobić?

Uprawiaj networking, czyli bierz udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach, konferencjach, udzielaj się na forach internetowych, stronach tematycznych, grupach na Facebooku itp. Bądź wszędzie tam gdzie możesz poznać innych inwestorów. Wychodź do ludzi, rozmawiaj, dziel się z nimi swoją pasją. A jak mówi stare buddyjskie przysłowie:

Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się Mistrz       Autor nieznany

Dlaczego doświadczony inwestor miałby pomagać komuś kto jest nowy w branży?

Powodów jest wiele. Jak już wspomniałam wcześniej ludzie lubią dzielić się wiedzą. Lubią także otaczać się ludźmi podobnymi do siebie. Dzielenie wspólnych pasji i  zainteresowań często bywa podwaliną do przyjaźni. Relacje mentor – uczeń to często relacje podobne do przyjaźni, albo przeradzające się w przyjaźń. Każdy z  ludzi sukcesu także kiedyś zaczynał. Ktoś może kiedyś mu pomógł, może sam też miał mentora. Poza tym ludzie sukcesu wierzą w dawanie, wierzą w karmę. Dzieje się tak dlatego, że im więcej dają od siebie innym, tym więcej sukcesu i szczęścia dostają z  powrotem. Czy twoim zdaniem to wystarczające powody aby pomagać innym? Ja uważam, że tak.

Vlogi i podcasty

Vlogi (czyli blogi video)  i podcasty to najnowsze innowacje w dziedzinie edukacji. Działają na zasadzie: jeśli nie lubisz czytać to obejrzyj albo posłuchaj.

Video to filmy nagrywane przez ekspertów, którzy opowiadają o inwestowaniu w  nieruchomości. Najpopularniejszym kanałem, gdzie możesz znaleźć takie materiały jest platforma YouTube.

Podcasty to nic innego jak programy audio. Często publikowane  bezpośrednio na blogach, jeśli autor bloga jest autorem podcastu. Swoją konwencją podcasty przypominają programy radiowe. Do ich nagrywania wystarczy komputer i mikrofon, zaś do otworzenia komputer albo smartfon.

Osobiście uważam, że edukacja to pierwszy i  najważniejszy krok w karierze inwestora. Jeśli chcesz odnieść trwały sukces powinieneś podchodzić do edukacji jako do ciągłego procesu.

Pamiętaj, że tym co odróżnia ludzi bogatych od biednych jest WIEDZA.

Wiedza będzie twoim najważniejszym zasobem, nawet ważniejszym niż kapitał. Człowiek bogaty, który ma wiedzę o tym jak pracują pieniądze, zawsze będzie potrafił ją wykorzystać. Nawet jeśli popełni błędy i starci wszystko, to wciąż będzie wiedział jak to odzyskać.

Fakt, że czytasz teraz ten artykuł  świadczy o tym, że doskonale rozumiesz znaczenie edukacji, czyli inwestycji w  samego siebie.


Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymać ode mnie specjalną zniżkę na zakup e-booka? Wpisz swój adres e-mail poniżej:


II.            Sprecyzuj swój cel i opracuj plan działania

Cel i biznes plan to podstawa działania każdego biznesu. Inwestowanie to nic innego jak biznes, którego zadaniem jest zarabianie dla ciebie pieniędzy.  Musisz dokładnie wiedzieć dokąd zmierzasz, jaki jest twój cel oraz kiedy go osiągniesz.

Jaki powinien być twój cel?

 • Cel przede wszystkim powinien być skonkretyzowany, tak aby jego zrozumienie nie pozostawiało pola żadnym interpretacjom,
 • Cel powinien być mierzalny, co oznacza, że powinno się go dać łatwo wyrazić (np. w  liczbach),
 • Cel powinien być ambitny, ale osiągalny,
 • Cel powinien być realny,
 • Cel powinien być określony w czasie, czyli powinien być wyznaczony horyzont czasowy, w  którym chcesz swój cel zrealizować. Kiedy już masz skonkretyzowany, mierzalny, ambitny, realny i określony w czasie cel, zapisz go na kartce i  zamieść w miejscu, które widzisz codziennie! Przy łóżku, na lustrze w łazience, w portfelu. Czy wiesz, że robiono kiedyś badania, z których wynikło, że większość ludzi, którzy odnieśli sukces, mieli jasno określone i  spisane cele. Teraz poświęć trochę czasu na zaplanowanie tego w  jaki sposób masz zamiar swój cel osiągnąć oraz ile czasu zamierzasz na to przeznaczyć.

To nie musi być bardzo szczegółowy plan. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań.  Poniżej znajdziesz pytania i przykładowe odpowiedzi.

Jaki jest mój cel?

 • Moim celem jest otrzymywanie 5 000 zł miesięcznie przepływu finansowego z moich nieruchomości.
 • Moim celem jest zbudowanie portfela 10 nieruchomości pod wynajem.
 • Moim celem jest kupowanie co najmniej dwóch  nieruchomości pod wynajem rocznie.

W jakim czasie osiągnę swój cel?

 • Mój cel osiągnę do 17.10.2019 roku.
 • Mój cel osiągnę w przeciągu 36 miesięcy, licząc od dziś.

Jakie działania podejmę aby osiągnąć mój cel?

 • Mój cel osiągnę poprzez ciągłą edukację i  wykorzystywanie w praktyce zdobytej wiedzy. Mój plan to kupowanie niewielkich mieszkań pod wynajem dla robiących karierę singli oraz młodych biznesmenów na dorobku. Skupię się na centrum oraz w dzielnicy biznesowej w moim mieście. Minimalny cash flow na moich inwestycjach to 500zł.

III.           Wybierz swoją grupę docelową i  dopasuj strategię

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie: Życie jest jak pudełko czekoladek? Czekoladek w pudełku jest bardzo wiele i  każda smakuje inaczej. Otóż z inwestowaniem w  nieruchomości jest podobnie. Istnieje wiele strategii inwestycyjnych, oraz wiele grup docelowych, w których możesz się wyspecjalizować.

Na początku specjalizacja jest bardzo ważna.

Dlaczego? Ponieważ daje przewagę.  Czy jako początkujący inwestor będziesz czuł się pewniej  wiedząc coś o  każdej możliwej formie inwestowania, czy wolisz znać się bardzo dobrze na kupowaniu niedużych mieszkań pod wynajem  dla młodych rodzin?  Wybór jednej  tylko strategii i niszy pozwoli ci na początku na większe skupienie, poszukiwanie konkretnych inwestycji dla konkretnej grupy docelowej, to z kolei pozwoli zaoszczędzić czas i  ryzyko.

Czy wyobrażasz sobie przeglądać ogłoszenia sprzedaży nieruchomości bez ograniczenia wyszukiwania do konkretnych lokalizacji, powierzchni, ceny? Patrzysz na każde ogłoszenie i  zastanawiasz się co mógłbyś z  taką inwestycją zrobić? To niezbyt dobry pomysł.

Jak wybrać grupę docelową?

Zastanówmy się nad wspólnie.

Czy kupowanie pod wynajem różni się czymś od kupowania na własny użytek?

Odpowiedź brzmi TAK!

Zanim zdecydujesz się na zakup warto abyś zastanowił się nad  tym, kto będzie tam mieszkał. Kto obecnie wynajmuje mieszkania w Polsce? Jest kilka takich grup:

 • Studenci,
 • Młodzi single, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
 • Młode rodziny, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
 • Firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników,
 • Menadżerowie i specjaliści na kontraktach terminowych,
 • Przedsiębiorcy.

Co jest absolutnie najważniejsze przy wyborze nieruchomości inwestycyjnej ?

Każdy inwestor potwierdzi, że najważniejsza jest LOKALIZACJA!

Mieszkania w centrum zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem wynajmujących i to w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. Mieszkanie w centrum to oferta  dla młodych singli, studentów, menadżerów. Mieszkania w dzielnicach bliskich centrum, dobrze skomunikowanych, najlepiej na nowoczesnych, zamkniętych osiedlach to oferta dla młodych rodzin, dla firm oraz bardziej zamożnych pracowników. Mieszkania w pobliżu uczelni to duża gratka dla studentów. Mieszkania w bardziej odległych, ale dobrze skomunikowanych z centrum dzielnicach to oferta dla mniej zamożnych.

 • Biorąc pod uwagę grupy docelowe i lokalizacje, kawalerki najbardziej opłaca się kupować w  centrum miasta – dla naszych singli oraz menadżerów.
 • Mieszkania dla młodych rodzin to najczęściej dwu pokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach, w  dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum. Takie mieszkania również są dość opłacalne z uwagi na nieduży metraż oraz lokalizację.
 • Studenci na ogół wynajmują większe mieszkania w  centrum i w okolicach swoich uczelni. W tym przypadku na ogół dzielą koszty najmu na kilka osób. Mieszkania dla studentów powinny mieć dwa, trzy i więcej osobnych pokoi oraz większą kuchnię albo nieduży salon z aneksem kuchennym.
 • Firmy dla swoich top menadżerów najczęściej wynajmują apartamenty w prestiżowych lokalizacjach. Dla niższych rangą kierowników  oraz specjalistów wynajmują kawalerki i dwupokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach.
 • A może zamiast mieszkania pod wynajem zainwestujesz w lokal użytkowy. Taki, w którym ktoś będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą. W  zależności od rodzaju działalności istotny jest dobór lokalizacji oraz preferencje co do piętra. Na przykład zakład fryzjerki albo studio kosmetyczne wybiorą lokalizacje na parterze, posiadającą wejście od ruchliwej ulicy.

Strategia kup i trzymaj ( wynajem)

Polega na kupowaniu nieruchomości pod wynajem. Inwestor zarabia na wynajmie oraz w dłuższym czasie na wzroście wartości nieruchomości. W tym przypadku celem inwestycji jest cash flow – czyli przepływ pieniężny. Jest to różnica pomiędzy sumą kosztów a  przychodem z inwestycji. Nie muszę chyba dodawać, że cash flow z inwestycji powinien być dodatni.

Strategia kup i sprzedaj (flip)

Polega na kupowaniu nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży. Aby sprzedać z zyskiem musisz po pierwsze kupić nieruchomość po bardzo okazyjnej cenie, a po drugie podnieść jej wartość poprzez przeprowadzenie remontu. Celem takiej inwestycji jest zysk kapitałowy, czyli różnica pomiędzy ceną zakupu oraz ceną odsprzedaży.


Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymać ode mnie specjalną zniżkę na zakup e-booka? Wpisz swój adres e-mail poniżej:


IV.          Zacznij od czegoś małego

Na początku nie ryzykuj dużych kwot. Kawalerka lub niewielkie dwupokojowe mieszkanie, to doskonały wybór początkującego inwestora. Nawet jeśli cena zakupu luksusowego apartamentu z  ogrodem na dachu wydaje ci się naprawdę okazyjna, to najpierw kup kawalerkę. Nawet jeśli dom z  kortem tenisowym jest sprzedawany za bezcen, najpierw kup kawalerkę.

Dlaczego?

Po pierwsze zaczynając od czegoś niewielkiego znacznie ograniczasz ryzyko. Małe inwestycje nie angażują nadmiernie kapitału a ewentualne pomyłki przy nich nie będą aż tak kosztowne.

Po drugie, nie angażując dużego kapitału dajesz sobie możliwość zdobycia doświadczenia. To jest bardzo cenne dla każdego inwestora.

Jeśli nauczysz się generować dodatni cash flow na małej inwestycji to łatwiej będzie ci przenieść tę wiedzę na twoje kolejne inwestycje. Łatwiej także będzie ci zdobyć finansowanie następnych inwestycji. Poza tym kawalerki oraz małe mieszkania to obecnie najbardziej rentowne inwestycje. Przy relatywnie niskim nakładzie kapitału osiągasz najwyższą stopę zwrotu. Wynajęcie ładnej, w pełni urządzonej kawalerki w centrum Warszawy kosztuje niewiele mniej niż wynajęcie dwupokojowego mieszkania o podobnym standardzie. Przy czym zakup i  urządzenie kawalerki  to o wiele mniejszy koszt.

V.           Trzymaj się blisko domu

Wybierając lokalizację swojej pierwszej inwestycji trzymaj się blisko domu. Wybierz lokalizację, do której szybko i bez dodatkowych kosztów możesz dojechać oraz taką, którą w łatwy  sposób możesz monitorować. Zainwestuj w nieruchomość w tym samym mieście, w  którym sam mieszkasz lub w  jego najbliższym sąsiedztwie. Będąc blisko możesz trzymać rękę na pulsie swojej inwestycji, być na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w okolicy. To bardzo istotne, aby rozumieć jaki wpływ mają rozmaite czynniki na twoją nieruchomość, a konkretnie na jej wartość. Jeśli na przykład w okolicy planuje się rozbudowę infrastruktury drogowej to będzie pozytywnie wpływać na wartość, gdyż inwestycja będzie dobrze skomunikowana z resztą miasta. Jeśli otwiera się przedszkola czy szkoły to podnosi wartość w oczach wynajmujących rodzin z  małymi dziećmi. Z kolei hałaśliwe sąsiedztwo może ujemnie wpłynąć na komfort mieszkańców i obniżyć wartość nieruchomości. Będąc blisko masz bezpośredni dostęp do tych informacji i nic nie powinno cię zaskoczyć.

W przypadku jeśli wybierzesz nieruchomość w odległym mieście albo nawet w innym państwie nie tylko nie będziesz mieć możliwości bezpośredniego monitorowania zmian w otoczeniu twojej inwestycji, ale musisz także wziąć pod uwagę obciążenia związane z  bieżącym zarządzaniem nieruchomością. W tym przypadku raczej zasadne byłoby wynajęcie zarządcy. Są na rynku firmy, które świadczą tego rodzaju usługi dla prywatnych inwestorów. Pamiętaj jednak o tym, że koszt zarządzania wpłynie na wysokość twojego zysku z inwestycji.

VI.          Sprawdź opłacalność inwestycji

Celem inwestora jest zysk. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup powinieneś policzyć swój przyszły zwrot z  inwestycji. Każdy inwestor  ma swoje własne strategie inwestowania oraz określony próg rentowności, poniżej którego nie angażuje się w  inwestycję.

W przypadku wynajmowania nieruchomości stopa zwrotu na poziomie 6 – 8 % jest przyzwoita, choć realne jest także 10% i  więcej. Nie zalecam inwestowania jeśli zwrot wychodzi poniżej 5 %,  a już na pewno nie może być mowy o  zerowym czy ujemnym przepływie finansowym.

W przypadku flipów można spodziewać się o wiele wyższych zysków, należy jednak brać pod uwagę, iż flipy to transakcje jednorazowe.

Jeśli zatem kupujesz mieszkanie poniżej jego wartości rynkowej w  celu dalszej odsprzedaży to realne są zarobki 20 -25  % i więcej.

VII.         Wybierz optymalną strategię finansowania inwestycji

Istnieją różne  szkoły finansowania inwestycji w  nieruchomości.  Omawiam je bardzo szczegółowo w  moich książkach. Na potrzeby tego artykułu wymienię je wszystkie pokrótce i  opowiem dlaczego wybór optymalnej formy finansowania jest kluczowy  dla powodzenia inwestycji.

100 % gotówka

Niektórzy eksperci twierdzą, że nieruchomości powinno się finansować tylko i wyłącznie kapitałem własnym. To dobra strategia dla kogoś, kto posiada dużą ilość gotówki i chce ją dalej powiększać grając w grę: kupuj i  sprzedaj. Jeśli twoim celem jest  generowanie zysku kapitałowego poprzez szybką odsprzedaż, to kupno za gotówkę będzie dobrą strategią.

Jeśli twoim celem jest otrzymywanie co miesiąc dodatkowego wpływu z czynszu najmu, to zakup za gotówkę także będzie  dobrym rozwiązaniem. W ten sposób jednak dość trudno będzie ci zbudować portfel nieruchomości pozwalający osiągnąć wolność finansową.

Kredyt hipoteczny

Kolejną strategią jest opisywane w poprzednim rozdziale finansowanie inwestycji pieniędzmi innych ludzi. Metoda ta zakłada jak najmniejsze zaangażowanie kapitału własnego inwestora poprzez kredytowanie jak największej części inwestycji np. kredytem hipotecznym lub kredytem inwestycyjnym. Taka strategia pozwala inwestorowi  na powiększenie siły własnego kapitału poprzez wykorzystanie modelu dźwigni finansowej. Dzięki wykorzystaniu dźwigni  zamiast jednego mieszkania inwestor może kupić kilka mieszkań  i  zarobić na nich o wiele więcej niż zarobiłby kupując mieszkanie za gotówkę.

Kreatywne finansowanie

Co zrobisz kiedy nie posiadasz ani dużej gotówki ani zdolności kredytowej? Czy inwestowanie w  nieruchomości nie jest dla ciebie? To zależy od tego jak funkcjonuje twój umysł. Jeśli czytałeś książkę Bogaty ojciec, biedny ojciec Roberta T. Kiyosaki  to pewnie pamiętasz jak Bogaty Ojciec zakazał chłopcom mówić: Nie stać mnie na to. Takie stwierdzenie według Bogatego Ojca  usypia umysł i zabija kreatywność. Zamiast tego chłopcy mieli zawsze zadawać sobie pytanie: Jak mogę sobie na to pozwolić? To z kolei pobudza umysł do pracy i do szukania kreatywnych rozwiązań. (Jeśli nie czytałeś jeszcze książki Bogaty ojciec, biedny ojciec to zrób sobie tę przysługę i jeszcze dziś ją kup albo wypożycz ze swojej lokalnej biblioteki).


Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymać ode mnie specjalną zniżkę na zakup e-booka? Wpisz swój adres e-mail poniżej:


A zatem jeśli brak gotówki jest w stanie cię powstrzymać, moją radą jest: znajdź sobie drugą pracę i poczekaj z  inwestowaniem na moment, aż zbierzesz wystarczający kapitał. Może to zając dużo czasu, jednak nie rób niczego na co nie byłbyś gotowy.

Przy tej okazji chcę się z tobą podzielić pewną refleksją. Otóż, mam osobiście problem z osobami, które sprzedają drogie szkolenia na temat : Jak kupować nieruchomości za darmo, albo Jak kupować nieruchomości bez pieniędzy. Ci młodzi guru tytułując w  ten sposób swoje seminaria próbują wywierać wrażenie, iż znają jakąś magiczna formułę,  dzięki której będziesz mógł bez pieniędzy i bez wysiłku się wzbogacić kupując nieruchomości. Cóż, powiedzmy to sobie szczerze :

Nie istnieje coś takiego jak nieruchomości za darmo!

Nieruchomości kosztują! I to sporo! Kiedy ktoś mówi o  kupowaniu bez pieniędzy, to chodzi  o kupowanie bez użycia TWOICH pieniędzy! Kreatywne finansowanie to kupowanie za pieniądze innych ludzi!

Nie istnieje coś takiego jak jedna magiczna formuła!

Inwestowanie w nieruchomości to nie jest wypłata z  bankomatu, gdzie jeśli tylko podasz właściwą kombinację czterech cyfr to dostaniesz nagrodę w  postaci pachnących nowością banknotów. Każda inwestycja jest inna, każdy inwestor jest inny,  każda sytuacja jest inna, skłonność do ryzyka, strategia, itp. Dlatego też jedna metoda po prostu nie ma prawa zadziałać w  każdej sytuacji.

Istnieje coś takiego jak kreatywne myślenie!

Przy kreatywnym finansowaniu najważniejsze jest kreatywne myślenie, wychodzenie poza przyjęte standardy. To nie jedna metoda, która sprawdzi się w  każdej sytuacji  lecz sposób myślenia, który potrafi wykorzystać wszelkie dostępne narzędzia,  połączyć metody w konwencjonalnych i w niekonwencjonalnych   zestawieniach.

Każdego kto jest na to gotowy zapraszam do lektury moich książek, w których  kreatywnemu finansowaniu poświęcam sporo miejsca i wskazuje liczne metody na kupowanie nieruchomości bez zaangażowania kapitału własnego, a  także pokazuję jak zarabiać na nieruchomościach, jeśli nie jest się ich właścicielem.

VIII.       Szukaj okazji

Kupowanie nieruchomości poniżej ich wartości to cenna umiejętność. Jako początkujący inwestor musisz pamiętać, że na inwestycji zarabiasz w momencie zakupu. Cena determinuje opłacalność inwestycji. Dlatego wyszukanie i rozpoznawanie okazji a także umiejętność negocjowania ceny mają kluczowe znaczenie w procesie inwestowania. Jako inwestor korzystający z kreatywnego finansowania musisz znajdować jeszcze lepsze okazji niż inni. Kiedy już wejdziesz na rynek nieruchomości to zobaczysz, że okazje pojawiają się tam dość często. Trzeba jednak być na tym rynku i aktywnie ich szukać. Jak znajdować okazje na rynku nieruchomości oraz jak rozpoznawać zmotywowanych sprzedawców i jak negocjować cenę dowiesz się więcej z moich książek.

IX.          Mądrze dobieraj doradców

Czy przyjmowałbyś rady dotyczące zdrowego odżywiania od osoby z widoczną nadwagą? Czy uczyłbyś się prowadzenia samochodu, od osoby, która nigdy nie siedziała za kierownicą? Nie? Mam nadzieję, że nie! A czy przyjął byś radę na temat zakupu nieruchomości od osoby, która nie posiada nawet własnego mieszkania? Nie? Ale czy na pewno? W takim musisz być wyjątkiem potwierdzającym regułę. Słuchanie złych rad to niestety  powszechny grzech początkujących inwestorów.  Dlaczego? Ponieważ słuchają oni opinii osób w najbliższym otoczeniu, osób które nie mają pojęcia o inwestowaniu.

Mądrze dobieraj doradców – to być może najlepsza rada jakiej mogę ci udzielić. Większość początkujących inwestorów niepewnie stawia pierwsze kroki i jest wyczulona na wszystkie rady czy opinie. Nie ma w tym nic złego, o ile słuchasz właściwych doradców. Bierz pod uwagę wyłącznie opinie osób, które wiedzą o czym mówią. W tym przypadku mam na myśli doświadczonych i  odnoszących sukcesy inwestorów lub osoby związane z rynkiem nieruchomości – pośrednicy, brokerzy itp. Zapisz się do klubu inwestorów w twojej okolicy, albo do grupy dyskusyjnej na forum poświęconym nieruchomościom.

X.           Podpisuj umowy, monitoruj zobowiązania i płać podatki

Jak w każdym biznesie tak i przy nieruchomościach jestem zwolenniczką pisemnych umów. Kiedy wszystko jest zapisane na papierze to zdecydowanie łatwiej jest później rozwiązywać wszelkie spory czy niedopowiedzenia

Mieszkanie najlepiej przekazać najemcy protokołem, w  którym bezwzględnie powinny się znaleźć takie pozycje jak stany liczników czy spis  bardziej wartościowych przedmiotów będących na wyposażeniu mieszkania.

Najczęściej to najemca bezpośrednio opłaca koszty opłaty licznikowych za media takie jak: prąd, ogrzewanie, woda. Zdarza się niestety, że najemca spóźni się z opłatami. Dlatego warto mieć w dostawcy tych mediów informatora, który będzie monitorował dla ciebie wszelkie opóźnienia, aby można było odpowiednio wcześniej zareagować. Większość dostawców posiada serwisy online oraz powiadamiania sms-em o opóźnieniach w opłatach.

Jeśli poważnie myślisz o inwestowaniu w nieruchomości musisz polubić płacenie podatków. No może przesadzam. Nie musisz tego lubić. Ale na pewno musisz to robić. I to bardzo skrupulatnie. Dlaczego? Chociażby dlatego, że na podstawie twojej deklaracji podatkowej z dochodów osiąganych z  najmu, bank będzie oceniał twoja zdolność kredytową. Co za tym idzie, bank na podstawie oceny twojej zdolności kredytowej będzie decydował o przyznaniu ci dalszego finansowania.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie i otrzymujesz dodatni przepływ to dobrze. Aby to udowodnić bank poprosi o  twoje rozliczenie podatkowe. A zatem fakt czy płacisz podatki może wpłynąć na to jak szybko będziesz budować swoje portfolio nieruchomości.


Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymać ode mnie specjalną zniżkę na zakup e-booka? Wpisz swój adres e-mail poniżej:


Skomentuj artykuł

Comment

 1. Ja mam z kolei pytanie jak zrozumieć porady: „specjalizuj się i skup na określonym segmencie rynku” oraz „na początek kup kawalerkę lub małe mieszkanie”? Czyż one się nie wykluczają? Początkujący inwestor, zasięgnąwszy wiedzy nie mógłby od razu zdecydować się na duże mieszkanie, skoro na takich postanowił się skupić?

  • Dziękuję za pytania. Specjalizacja daje na początku większą pewność. Dzięki temu, że dobrze poznasz swoja grupę docelową oraz nieruchomosci w swojej okolicy. Jeśli chcesz zaczynać od dużych mieszkań to nic nie stoi na przeszkodzie. Osobiście rekomenduję zaczynać od mniejszych inwestycji, ponieważ na małych inwestycjach lepiej się nauczysz, a jeśli popełnisz błędy to nie będą one tak kosztowne jak przy dużej inwestycji.

 2. Super artykuł 🙂 Cenne wskazówki. Każdy chce mieć dobry zwrot z inwestycji. Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę lokalizację, aby nie było problemu z wynajmem. Poza tym gwarantem bezpieczeństwa jest precyzyjnie sporządzona umowa najmu, określająca dokładne warunki i koszty ponoszone przez obie strony, wysokość kaucji i opis stanu mieszkania.